Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 maja 2018, Juliusz, Magdalena, Jan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

OSI zmienia Bytom. Remont Beceku za ponad 7 mln zł

Prawie 7,8 mln zł będzie kosztował remont Bytomskiego Centrum Kultury (wartość projektu). Prace rozpoczęły się kilka dni temu, a ich efekty będzie można zobaczyć z początkiem 2019r. To kolejny budynek w mieście remontowany w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji ze środków unijnych.

Było biuro, będzie mieszkanie! Propozycja dla młodych

Dwa czterdziestometrowe lokale czekają na młodych bytomian! Kiedyś były biurami, ale TBS przekształci je w mieszkania. Bytom testuje pierwszy model dostępnego mieszkalnictwa w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji. Chętni mogą zgłaszać się do 28 maja.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów

Prawie 300 podpisów w trzy godziny. Bytomianie poparli dziś (10 maja) apel Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany przepisów Ustawy o odpadach i licznie podpisywali się pod petycją.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Program Rodzina 500 +

500.jpg

Około 11 tysięcy bytomskich rodzin otrzyma świadczenie wychowawcze w ramach rządowego Programu Rodzina 500+. Realizacją programu w naszym mieście zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który od 1 kwietnia rozpocznie przyjmowanie wniosków.
 
Będzie można je składać w nowym lokalu przy ulicy Łużyckiej 12 (budynek obok Szkoły Podstawowej nr 51) oraz w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Strzelców Bytomskich 21 (dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych).
 

Czeka nas ogrom pracy, bo w krótkim czasie pracownicy będą musieli obsłużyć wielu klientów.   Dlatego też  w początkowej fazie wdrażania programu planujemy pracę w od 7.30 do 18.00 w dni powszednie w obydwu lokalizacjach. Punkt przy Łużyckiej będzie funkcjonował także w soboty w od 8.00 do 16.00 – mówi Rafał Szpak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu.
 

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć również przez internet: za pomocą systemów bankowości elektronicznej niektórych banków, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, ePUAP oraz portalu empatia.mrpips.gov.pl.
 

Druki wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego będą dostępne od wtorku 15 marca w punkcie informacyjnym Działu Świadczeń Rodzinnych MOPR przy ul. Strzelców Bytomskich 21. Z kolei od 1 kwietnia będą też do pobrania w  punkcie przy ul. Łużyckiej 12 oraz w 11 Terenowych Punktach Pomocy Środowiskowej na terenie miasta ( tutaj znajdziesz adresy).
 

Wnioski można pobrać internetowo wchodząc na: Druki do pobrania – zakładka Program "Rodzina 500 plus" - Świadczenie wychowawcze. Instrukcje, jak poprawnie wypełnić wnioski można znaleźć na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/.


Zależy nam na sprawnej i kompleksowej obsłudze mieszkańców, w związku z tym do bezpośredniej realizacji zadania będzie zaangażowanych około 20 pracowników, którzy w marcu zostali przeszkoleni do pracy przy weryfikacji dokumentów – mówi Rafał Szpak.

Jakie dokumenty trzeba przedstawić, by otrzymać świadczenie? Rodzina, która będzie się ubiegać o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie musi dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów, bo w tym wypadku nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Świadczenie będzie przysługiwało także na pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł netto (1200 zł, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne).

Wówczas sytuacja dochodowa rodziny będzie analizowana. Ułatwieniem dla wnioskodawców będzie fakt, że istotną część zaświadczeń urzędnicy gminni pozyskają we własnym zakresie.

Przydatne numery telefonów:

Infolinia MRPiPS (ministerstwo) 22 529 06 68.

Infolinia dla województwa śląskiego 32 207 70 05

 Informacja MOPR 32 388 86 16


Szczegółowe informacje dla wnioskodawcy są dostępne tutaj

Pobierz broszurę informacyjną

Pobierz wniosek

Załącznik nr 1

Załączniknr 2
Załącznik nr 3


 


Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.