Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2017, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Prezydent z wizytą u stulatka

Prezydent z wizytą u stulatka Data publikacji: 17 lutego 2017Jubileusz stulecia urodzin obchodził dziś /17 lutego/ Ludwik Wardzichowski, pierwszy polski dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 2 oraz jeden z prekursorów zorganizowanego ruchu turystycznego w powojennym Bytomiu. Z tej okazji prezydent Damian Bartyla odwiedził dostojnego jubilata.

Ludwik Wardzichowski urodził się 17 lutego 1917 roku w Będzinie. Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie. Już od najmłodszych lat jego pasją była turystyka górska, której poświęcał się przed wojną służąc w Korpusie Kadetów i Szkole Podchorążych. W czasie II wojny światowej był nie tylko jej świadkiem, ale i uczestnikiem walk. W latach powojennych losy sprowadziły go do Bytomia, gdzie osiadł na stałe.

W 1947 roku Spółka Bracka powierzyła Wardzichowskiemu przejęte z rąk sowietów poniemieckie mienie siedziby Szpitala Specjalistycznego nr 2. To on podjął wysiłek odbudowy i ponownej organizacji placówki, zapisując się w kartach historii placówki jako pierwszy powojenny administrator i dyrektor.

Dzięki efektywnym działaniom organizacyjnym, dynamicznemu rozwojowi, otwarciu nowych oddziałów klinicznych i nawiązaniu współpracy ze Śląską Akademią Medyczną, Szpital zyskał wiodącą pozycję w Polsce. W 1956 r. został oddelegowany do utworzenia Zakładów Ortopedycznych, gdzie przez kilkadziesiąt lat sprawował funkcję dyrektora. Zasługi Wardzichowskiego w działalności zawodowej zostały odznaczone Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Warto też wspomnieć o dokonaniach Ludwika Wardzichowskiego w popularyzacji turystyki i rozwoju struktur organizacji PTTK w Bytomiu. Jest jednym z ostatnich dziś świadków rodzenia się w powojennym Bytomiu zorganizowanego ruchu turystycznego, członkiem honorowym Koła Przewodników Turystycznych.


Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.