Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2018, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rusza kolejna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Bytomia

Prezydent Bytomia i Bytomska Rada Biznesu zapraszają bytomskich przedsiębiorców do udziału w konkursie na Firmę Roku i Mikrofirmę Roku.

10 mln na przebudowy bytomskich dróg

Projekty inwestycyjne z Metropolitalnego Funduszu Solidarności otrzymają dofinansowanie. Wśród miast, które skorzystają ze wsparcia jest także Bytom. Decyzję w sprawie przyznania dotacji podjęto 16 lutego podczas Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Utrudnienia drogowe na ul. Katowickiej

Od 1 lutego w związku z przebudową wodociągu w ul. Katowickiej wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu.

Szukamy policjanta z powołania

Jeśli spotkałeś policjanta, którego zaangażowanie i profesjonalizm pomogły ci w trudnej sytuacji, zgłoś go do konkursu „Policjant z powołania”. Ruszyła właśnie kolejna edycja konkursu nad którym patronat objęli: Komendant Miejski Policji w Bytomiu inspektor Karol Fajer i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Odnowę rozpoczynamy od Rozbarku i Żabich Dołów

Trzy projekty na prawie 28 mln zł. Bytom startuje m.in. z realizacją projektów w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Rewitalizacji Żabich Dołów i odnowie Rozbarku poświęcona została dzisiejsza /26 stycznia/ konferencja prasowa w Biurze Promocji Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Prezydent z wizytą u stulatka

Prezydent z wizytą u stulatka Data publikacji: 17 lutego 2017Jubileusz stulecia urodzin obchodził dziś /17 lutego/ Ludwik Wardzichowski, pierwszy polski dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 2 oraz jeden z prekursorów zorganizowanego ruchu turystycznego w powojennym Bytomiu. Z tej okazji prezydent Damian Bartyla odwiedził dostojnego jubilata.

Ludwik Wardzichowski urodził się 17 lutego 1917 roku w Będzinie. Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie. Już od najmłodszych lat jego pasją była turystyka górska, której poświęcał się przed wojną służąc w Korpusie Kadetów i Szkole Podchorążych. W czasie II wojny światowej był nie tylko jej świadkiem, ale i uczestnikiem walk. W latach powojennych losy sprowadziły go do Bytomia, gdzie osiadł na stałe.

W 1947 roku Spółka Bracka powierzyła Wardzichowskiemu przejęte z rąk sowietów poniemieckie mienie siedziby Szpitala Specjalistycznego nr 2. To on podjął wysiłek odbudowy i ponownej organizacji placówki, zapisując się w kartach historii placówki jako pierwszy powojenny administrator i dyrektor.

Dzięki efektywnym działaniom organizacyjnym, dynamicznemu rozwojowi, otwarciu nowych oddziałów klinicznych i nawiązaniu współpracy ze Śląską Akademią Medyczną, Szpital zyskał wiodącą pozycję w Polsce. W 1956 r. został oddelegowany do utworzenia Zakładów Ortopedycznych, gdzie przez kilkadziesiąt lat sprawował funkcję dyrektora. Zasługi Wardzichowskiego w działalności zawodowej zostały odznaczone Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Warto też wspomnieć o dokonaniach Ludwika Wardzichowskiego w popularyzacji turystyki i rozwoju struktur organizacji PTTK w Bytomiu. Jest jednym z ostatnich dziś świadków rodzenia się w powojennym Bytomiu zorganizowanego ruchu turystycznego, członkiem honorowym Koła Przewodników Turystycznych.


Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.