Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2017, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kolejny odcinek Strzelców Bytomskich przebudowany

Kosztem ponad 730 tysięcy zł przebudowany został kolejny odcinek jednej z głównych ulic naszego miasta. Zakończyły się właśnie prace na odcinku ul. Strzelców Bytomskich od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej.

Wokół zdrowia seniora

To temat przewodni konferencji „Zdrowie Seniora”, która 15 grudnia odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Podczas niej poruszone zostaną kwestie związane z chorobą  Alzheimera, chorobami narządu wzroku i słuchu oraz zaburzeniami równowagi ciała.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szósta edycja Mieszkania dla Młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na chętnych do ich wynajęcia w ramach szóstej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Bytomska wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania do 6. edycji Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w piątek, 15 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Prezydent z wizytą u stulatka

Prezydent z wizytą u stulatka Data publikacji: 17 lutego 2017Jubileusz stulecia urodzin obchodził dziś /17 lutego/ Ludwik Wardzichowski, pierwszy polski dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 2 oraz jeden z prekursorów zorganizowanego ruchu turystycznego w powojennym Bytomiu. Z tej okazji prezydent Damian Bartyla odwiedził dostojnego jubilata.

Ludwik Wardzichowski urodził się 17 lutego 1917 roku w Będzinie. Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie. Już od najmłodszych lat jego pasją była turystyka górska, której poświęcał się przed wojną służąc w Korpusie Kadetów i Szkole Podchorążych. W czasie II wojny światowej był nie tylko jej świadkiem, ale i uczestnikiem walk. W latach powojennych losy sprowadziły go do Bytomia, gdzie osiadł na stałe.

W 1947 roku Spółka Bracka powierzyła Wardzichowskiemu przejęte z rąk sowietów poniemieckie mienie siedziby Szpitala Specjalistycznego nr 2. To on podjął wysiłek odbudowy i ponownej organizacji placówki, zapisując się w kartach historii placówki jako pierwszy powojenny administrator i dyrektor.

Dzięki efektywnym działaniom organizacyjnym, dynamicznemu rozwojowi, otwarciu nowych oddziałów klinicznych i nawiązaniu współpracy ze Śląską Akademią Medyczną, Szpital zyskał wiodącą pozycję w Polsce. W 1956 r. został oddelegowany do utworzenia Zakładów Ortopedycznych, gdzie przez kilkadziesiąt lat sprawował funkcję dyrektora. Zasługi Wardzichowskiego w działalności zawodowej zostały odznaczone Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Warto też wspomnieć o dokonaniach Ludwika Wardzichowskiego w popularyzacji turystyki i rozwoju struktur organizacji PTTK w Bytomiu. Jest jednym z ostatnich dziś świadków rodzenia się w powojennym Bytomiu zorganizowanego ruchu turystycznego, członkiem honorowym Koła Przewodników Turystycznych.


Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.