Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 grudnia 2018, Joanna, Aleksandra, Dagmara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK Data publikacji: 6 grudnia 2018W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”. Nieprawidłowości opisywane w wystąpieniach pokontrolnych NIK są porażające. Dlatego zdecydowałem, że podejmę odpowiednie kroki prawne i jeszcze dziś złożę do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę BPK Sp. z o.o., BARI Sp. z o.o. i Gminy Bytom – powiedział podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 grudnia, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Kontrola Najwyższej Izby Kontroli w Urzędzie Miejskim w Bytomiu i spółkach komunalnych: Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym Sp. z o.o. i Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji Sp. z o.o. odbywała się od października 2017 do października 2018 r. Tematem kontroli były „Wybrane aspekty funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”, a jej zakres objął lata od 2012 do 2018 roku.

Jak wynika z treści wystąpień pokontrolnych: „Najwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie organizację i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi z udziałem Gminy Bytom ze szczególnym uwzględnieniem nadzoru nad Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym sp. z o.o. Nadzór właścicielski Gminy nad spółkami komunalnymi prowadzony był nierzetelnie i nieefektywnie oraz miał charakter jedynie formalny” – czytamy w dokumentach NIK.

Jeszcze jako radni poprzedniej kadencji, zaniepokojeni sytuacją w spółkach, 20 kwietnia 2017 r. podjęliśmy uchwałę w sprawie wystosowania wniosku do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kompleksowej kontroli działalności Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i nadzoru właścicielskiego nad tą spółką – mówi Michał Bieda, I zastępca prezydenta Bytomia. Informacje zawarte w wystąpieniach pokontrolnych potwierdziły, że nasze zarzuty wobec poprzedniego prezydenta i jego ekipy były zasadne – dodaje.

Wśród negatywnie ocenionych przez NIK aspektów funkcjonowania w latach 2012-2018 BPK jest m.in. prowadzenie i finansowanie wbrew własnym interesom działalności, która przyczyniała się do pogorszenia sytuacji finansowej spółki (m.in. wysokie koszty działalności sponsoringowej, zakup nieruchomości przy ul. Strzelców Bytomskich i ul. Magdaleny bez weryfikacji istnienia interesu ekonomicznego spółki; zakup nieruchomości wraz z dwoma studniami głębinowymi). NIK oceniła negatywnie także udział i doradztwo BARI w transakcji zakupu przez BPK nieruchomości w Tarnowskich Górach, na których zlokalizowane były dwie studnie głębinowe. Zgodnie z ustaleniami NIK, „spółka BARI zawarła z prywatnym właścicielem nieruchomości umowę na jego reprezentowanie w zakresie pozyskania podmiotu zainteresowanego ich zakupem, za wynagrodzeniem prowizyjnym zależnym od wartości transakcji. Jednocześnie przedstawiciele BARI doradzali Zarządowi BPK, konsultując i wpływając na treść uzasadnienia opłacalności zakupu tych nieruchomości”.

W wystąpieniu pokontrolnym wskazano również na liczne nieprawidłowości związane z realizacją  zadania budowy hali widowiskowo-lodowiskowej wraz z halą lodowiskowo-treningową oraz modernizacją istniejącego stadionu piłkarskiego. Zadanie to miało być realizowane bez zabezpieczenia środków na jego finansowanie, co, jak czytamy w wystąpieniu NIK: „przyczyniło się do pogorszenia sytuacji finansowej BPK oraz do realizacji tego zadania przychodami spółki uzyskiwanymi z jej podstawowej działalności, polegającej na zaopatrywaniu Miasta w wodę i gospodarce ściekami”.

Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości miały dotyczyć także m.in. wypłaty nagród członkom zarządu BARI i BPK.

Poniżej treść wystąpień pokontrolnych.
Wystąpienie pokontrolne 1
Wystąpienie pokontrolne 2
 

Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.