Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary

Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary Data publikacji: 13 kwietnia 2018To tytuł wystawy jaką dzisiaj, 13 kwietnia otwarto w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła. Bytom, po Opolu, jest drugim miastem na Śląsku, gdzie można oglądać wystawę, która potrwa do 27 kwietnia.

Pięć Prawd Polaków to przesłanie, które ma już 80 lat. Zostało ustanowione  na Zjeździe Polaków mieszkających w Niemczech 6 marca 1938 roku. Był to uniwersalny manifest trwania polskości i dowód Polaków, mieszkających poza granicami kraju, o przywiązaniu do Ojczyzny oraz poczuciu obowiązku wobec niej. Berliński Kongres Polaków to jedno z najważniejszych wydarzeń integrujących Polaków w Niemczech. Warto dodać, że kilka dni po tym wydarzeniu III Rzesza Niemiecka zajęła Austrię, rok później Czechosłowację, aż w końcu postanowiła zająć Polskę, którą 1 września 1939 zaatakowały wojska niemieckie.

Na wystawie „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary”, przygotowanej wspólnie przez IPN w Katowicach oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, przedstawiono historię Związku Polaków w Niemczech, zilustrowano przygotowania do Kongresu i jego przebieg oraz przyjęte na Kongresie Prawdy Polaków. Wystawa została  zaprojektowana przez Delegaturę IPN w Opolu w języku polskim i niemieckim. Ukazuje wpływ nowo powstałej II Rzeczypospolitej na życie Polaków w Niemczech i ich manifestacje polskości, zarówno na etnicznie polskich obszarach, jakimi były ziemie nad Odrą czy nad Bałtykiem, jak i na terytorium Niemiec środkowych i zachodnich.

Wystawę będzie można oglądać do 27 kwietnia. Zapraszamy do gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu, przy ul. Strzelców Bytomskich 11.

Warto dodać, że wystawa była prezentowana tylko w Opolu, zaś teraz będzie ją można zobaczyć w Bytomiu.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.