Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Praktyka czyni mistrzów

Praktyka czyni mistrzów Data publikacji: 7 kwietnia 2016Przede wszystkim praktyka. Uczniowie tej szkoły wkraczają na rynek pracy wyposażeni w wiedzę i doświadczenie. Zdarza się, że pracodawcy zgłaszają się po nich w trakcie nauki. W Zespole Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych odbył się 6 kwietnia Dzień Zdrowia i Urody, na który zaproszeni byli mieszkańcy Bytomia. Przyszło kilkaset osób.

Kolejki chętnych ustawiały się, żeby wykonać EKG, USG tarczycy, zbadać słuch czy ciśnienie. Młode kosmetyczki miały pełne ręce roboty pielęgnując dłonie i paznokcie, a masażyści nagrzewali obolałe miejsca soluxem albo chłodzili ciekłym azotem (krioterapia), masowali zestresowane karki.

To był dla uczniów przedsmak tego, co czeka ich po opuszczeniu murów szkoły – bezpośredni kontakt z klientem i ocena ich umiejętności.

Początkowo może być to  stresujące, ale nasze uczennice są już doświadczone. Ćwiczą na sobie nawzajem. Codziennie  wcielają się  podczas zajęć w rolę pacjentów i klientów – mówi Małgorzata Gawień, zastępca dyrektora szkoły. Podkreśla, że szkoła ogromną wagę przywiązuje do zajęć praktycznych. Uczniowie zdobywają doświadczenia w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach: opieki i wychowania dziecka, sterylizacji medycznej, stomatologicznej, masażu, fizjoterapii,  kosmetyki, anatomii, fryzjerskiej czy pracowni radiologicznej.

Nic dziwnego zatem, że absolwenci medyka nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Zdarza się, że właściciele salonów  kosmetycznych  dzwonią do nas w trakcie nauki i proszą o polecenie uczennicy. Sporo naszych absolwentek  otwiera własne zakłady kosmetyczne. Ich umiejętności weryfikuje rynek w pozytywnym tego słowa znaczeniu - mówi Małgorzata Gawień.

Wybór na przykład technika usług kosmetycznych jako przyszłego zawodu jest dobrym wyborem, bo zmienia się podejście Polaków do dbania o wygląd. Tym bardziej, że gabinety kosmetyczne coraz częściej odwiedzają mężczyźni, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. Podczas praktyk w jednym z gabinetów moimi klientami byli panowie – opowiada Laura Kozłowska, szkoląca się w zawodzie technik usług kosmetycznych. Najczęściej przychodzą  na oczyszczanie manualne twarzy, ale musiałam też nauczyć się męskiej depilacji brwi. Od damskiej różni się tym, że musi być bardziej naturalna – wyjaśnia Laura.

Technik usług kosmetycznych jest obleganym kierunkiem, jednak niemniejszym powodzeniem cieszą się takie kierunki, jak: technik masażysta, technik elektroradiolog, opiekun medyczny czy higienistka stomatologiczna. Nasze przyszłe higienistki to prawdziwe pasjonatki – zapewnia Anna Zboroń nauczyciel higieny stomatologicznej Jedna z nich weźmie za kilka dni udział w olimpiadzie” HIGIENA AMICA VALETUDINIS w Łodzi. Warto podkreślić, że do finału zakwalifikowało się zaledwie 20 osób z całej Polski. Bytomski „Medyk” jako jedna z niewielu szkół w kraju objęty jest programem szkolnym Instytutu Blend-A-Med rekomendowanym przez Stowarzyszenie Polskich Higienistek Stomatologicznych.

Zespół Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych jest miejscem, gdzie praktyki zawodu uczą nauczyciele, którzy mają wieloletnią praktykę – podsumowuje Małgorzata Gawień. Oprócz naszej szkoły pracują jeszcze w innych miejscach, na przykład w instytucie Onkologii w Gliwicach, w Centrum Diagnostyki Obrazowej HELIMED w Katowicach. Tam podczas praktyk mogą przyjrzeć się uczniom w codziennej pracy i ewentualnie zweryfikować ich błędy. Nauczyciele tego kierunku są także wykładowcami na Śląskim Uniwersytecie, Wyższej Szkole  Humanitas.

Bardzo często pracodawcy pytają o absolwentów  kierunku opiekun medyczny. Jest to zawód pomocowy dla zawodu pielęgniarka. Absolwenci tego kierunku nie mają problemów w znalezieniu pracy zarówno w kraju jak i zagranicą. Równie atrakcyjnym kierunkiem jest terapia zajęciowa. Często absolwenci innych kierunków medycznych dodatkowo wybierają ten zawód, aby zwiększyć swoje kompetencje i atrakcyjność na rynku pracy.

Szkolnictwo zawodowe przeżywa obecnie renesans. Uczniowie coraz częściej wybierają szkoły z konkretnym profilem, bo wiedzą, że to zwiększy ich szanse na rynku pracy w po zakończeniu nauki.

Zainteresowani nauką w medyku znajdą informacje o szkole na stronie medyk.bytom.pl.

 


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.