Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Prace społecznie użyteczne - pierwszy krok, by znaleźć zatrudnienie

Prace społecznie użyteczne - pierwszy krok, by znaleźć zatrudnienie Data publikacji: 8 kwietnia 2016Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się w Bytomiu Program Prac Społecznie Użytecznych, na który tylko w tym roku pozyskano już ponad pół miliona złotych. Ostatecznie kwota ta będzie wyższa, bowiem wnioskujemy o dodatkowe fundusze na realizację programu, z którego będzie mogło skorzystać ok. 180 osób w prawie 60 jednostkach na terenie miasta – mówi Barbara Ender, kierownik Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Przypomnijmy, że realizowany od 2008 r. program to szansa dla bezrobotnych klientów MOPR, bez prawa do zasiłku, które chcą znaleźć zatrudnienie, a także propozycja dla pracodawców, którzy mogą zatrudnić pracownika bez dodatkowych kosztów. Co roku chętnych do podjęcia pracy w ramach prac społecznie – użytecznych jest zdecydowanie więcej niż miejsc pracy.

Ponieważ nasze działania ściśle związane są z Powiatowym Urzędem Pracy, staramy się je tak skoordynować, by zaangażować do projektu jak największą liczbę zainteresowanych – mówi Barbara Ender. Bezrobotni kierowani są do pracy w jednostkach budżetowych i organizacjach pozarządowych.

To dla nich często pierwszy krok w kierunku poszukiwania pracy. Zadania, z którymi muszą się zmierzyć często nie wymagają dużych kwalifikacji, zatrudniani są na przykład na stanowisku pomocy kuchennej, biurowej, konserwatora czy portiera. Jednak warto podkreślić, że wielu z nich daje z siebie wszystko i po skończonym programie zostają u danego pracodawcy zatrudnieni – mówi Ender.

Na przykład w 2013 roku w programie udział wzięły 323 osoby, a pracę znalazły 33. W 2014 r. przystąpiło do programu 226 osób, z czego 6 zostało zatrudnionych. W ubiegłym roku w Pracach Społecznie Użytecznych wzięło udział 185 osób, a 14 z nich znalazło pracę (w tym 5 osób w miejscu wykonywania programu).

Te statystyki pokazują, że program jest skuteczny. Wychodząc z domu w poszukiwaniu pracy, wykonując konkretne zadanie, uczestnicy projektu nabierają pewności siebie, a udział w pracach społecznie-użytecznych to as w rękawie, silny argument dla potencjalnego pracodawcy – mówi Barbara Ender.

Co ważne – za udział w programie jego uczestnicy otrzymują konkretne wynagrodzenie - 8,10 zł za godzinę. Środki na ten cel pochodzą w 40% z budżetu gminy Bytom, a w 60 % z Powiatowego Urzędu Pracy ze środków Funduszu Pracy. W 2015 roku program był realizowany m.in. bytomskich szkołach, przedszkolach oraz w placówkach opiekuńczo – wychowawczych.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. MOPR

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.