Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Poznajemy Bytom z przewodnikiem - półmetek

Poznajemy Bytom z przewodnikiem - półmetek Data publikacji: 30 lipca 2016318 osób wzięło udział w lipcu w sobotnich wycieczkach z przewodnikiem, organizowanych przez Wydział Promocji i Kontaktów z Mediami UM i bytomski oddział PTTK.

Jedno z najstarszych miast w Polsce skrywa tyle tajemnic, że każdy miłośnik historii znajdzie coś dla siebie. Dziś bytomianie poznawali Miechowice. Na trasie nie mogło zabraknąć m.in. przeciwlotniczego schronu z okresu II wojny światowej. Wyremontowany i oddany do użytku w czerwcu tego roku cieszy się niesłabnącą popularnością.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili dziś także Górę Gryca. To najwyższe wzniesienie w okolicach Bytomia. Na jego szczycie mieści się kaplica poświęcona św. Barbarze, patronce górników (z 1850 r.).  Jej fundatorem był Franz von Winckler, właściciel Miechowic. Z jego inicjatywy, wokół kaplicy utworzona park, gdzie górnicy mogli wypoczywać po ciężkiej pracy w kopalni.

Przewodnicy PTTK o Miechowicach mogą opowiadać bardzo długo. Tematów na jedną wycieczkę jest za dużo, dlatego wrócimy tam już 20 sierpnia. Będzie można zobaczyć kryptę Wincklerów w Kościele św. Krzyża, ruiny zamku oraz teren Ostoi Pokoju.

Już za tydzień, 6 sierpnia, uczestnicy sobotnich wycieczek z przewodnikiem poznają architektoniczne perełki w centrum miasta. 13 sierpnia dowiedzą się, jakie historyczne tajemnice kryje budynek Urzędu Miejskiego, a na zakończenie wycieczek - 27 sierpnia będą mogli poznać jedną z nieodkrytych jeszcze dzielnic Bytomia – Łagiewniki.

Sobotnie wycieczki to okazja do poznania Bytomia nie tylko dla mieszkańców. Przyjeżdżają tu  także piekarzanie, rudzianie, radzionkowianie i tarnogórzanie. Największą popularnością cieszyła się wycieczka śladem społeczności żydowskiej. Wzięły w niej udział 123 osoby. 80 osób poznawało Knajfeld, 64 – Miechowice, a 51 osób wybrało się na wycieczkę po Rezerwacie Segiet.


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.