Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Poznaj Honorowych Obywateli Miasta Bytomia

Poznaj Honorowych Obywateli Miasta Bytomia Data publikacji: 16 lutego 2018Ta książka z pewnością zainteresuje miłośników historii naszego miasta. W sprzedaży jest już najnowsza publikacja prof. Piotra Obrączki „Honorowi Obywatele Miasta Bytomia”. W czwartek, 15 lutego w Biurze Promocji Bytomia autor książki nie tylko opowiedział o kulisach jej powstania, ale również o dokonaniach wyróżnionych tym tytułem osób.

Profesor Piotr Obrączka od wielu lat przybliża mieszkańcom miasta historię Bytomia i związanych z nim osobistości. Na swoim koncie ma prace poświęcone między innymi: Georgowi Brüningowi, ale także publikacje, w których prezentuje najciekawsze miejsca oraz historię Bytomia - „Bytomskie tematy” czy „Między Bytomiem a Opolem”. Tym razem Piotr Obrączka kolejną publikację poświęcił dziewiętnastu osobistościom związanym z Bytomiem, które otrzymały zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia.

Oddajemy w Państwa ręce kolejną publikację poświęconą historii naszego miasta. To wyjątkowa praca, w której prezentujemy sylwetki dziewiętnastu Honorowych Obywateli Miasta Bytomia. Jestem pewien, że książka przyczyni się nie tylko do poznania ich bogatych życiorysów, ale będzie cennym źródłem informacji o historii Bytomia
- mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia podczas czwartkowej promocji książki.

Chciałbym również bardzo podziękować Profesorowi Piotrowi Obrączce za ogromny trud, jaki włożył w napisanie tej książki. Ta publikacja wymagała wielu godzin żmudnej pracy, ale także wytrwałości w docieraniu do archiwalnych materiałów, dzięki którym możemy dzisiaj poznać historię wybitnych osobistości naszego miasta
- dodał prezydent Bartyla.

Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem nadawania tego tytułu może go otrzymać osoba, która „wniosła znaczący wkład w rozwój miasta, swoją działalnością i osobowością podniosła prestiż miasta”. W XXI wieku tego zaszczytnego tytułu doczekało się osiem wybitnych osobowości. Pierwszy powojenny tytuł Honorowego Obywatela został przyznany w 2004 roku, w czasie którego obchodzono uroczystości 750-lecia uzyskania praw miejskich. Tradycja odznaczania zasłużonych dla miasta jest jednak długa i sięga drugiej połowy XIX wieku. W XIX i XX wieku przyznano łącznie jedenaście tytułów Honorowych Obywateli Miasta Bytomia.

Podczas promocji książki Piotr Obrączka opowiedział o kulisach jej powstania, poszukiwaniu materiałów archiwalnych, ale także o jej znaczeniu, bowiem jest to pierwsza tego rodzaju praca, w której zebrano informacje o wszystkich dotychczasowych laureatach tego wyjątkowego wyróżnienia. Przypomnijmy, że wśród nich są tak znane postacie jak: Paul von Hindenburg, Georg Brüning, Ignatz Hakuba, ale również wiele wybitnych współczesnych osób ze świata nauki, kultury, sztuki, sportu i medycyny. Wśród gości, którzy zaszczycili czwartkowe spotkanie byli między innymi Honorowi Obywatele: prof. Jan Drabina, dr Jerzy Pieniążek oraz Hubert Kowol. Warto dodać, że publikacja prof. Obrączki z pewnością wypełnia lukę w dotychczasowej historycznej biografii miasta, w której brakowało szczegółowej pracy poświęconej  wybitnym osobistościom w dziejach Bytomia.

Książkę można zakupić w cenie 4,12 zł w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7.

O autorze - profesor Piotr Obrączka, bytomianin od urodzenia, w życiu zawodowym związał się z Uniwersytetem Opolskim. Tam studiował filologię polską, tam też, już jako profesor zwyczajny, prowadził badania m.in. nad literaturą okresu Młodej Polski, twórczości Zygmunta Kisielewskiego czy recepcji literatury niemieckojęzycznej w Polsce. W latach 1989 – 1991 pracował w Wiedniu na tamtejszym uniwersytecie jako lektor języka polskiego i kultury polskiej. Jest autorem ponad 220 publikacji, w tym kilkunastu książek, m.in. „Bytomskie tematy” (2011), „Między Bytomiem a Opolem” (2014), ale także „O nadburmistrzu  Brüningu” (2016).
 

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.