Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 marca 2018, Aleksandra, Klaudia, Anatol

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Poznaj Honorowych Obywateli Miasta Bytomia

Poznaj Honorowych Obywateli Miasta Bytomia Data publikacji: 16 lutego 2018Ta książka z pewnością zainteresuje miłośników historii naszego miasta. W sprzedaży jest już najnowsza publikacja prof. Piotra Obrączki „Honorowi Obywatele Miasta Bytomia”. W czwartek, 15 lutego w Biurze Promocji Bytomia autor książki nie tylko opowiedział o kulisach jej powstania, ale również o dokonaniach wyróżnionych tym tytułem osób.

Profesor Piotr Obrączka od wielu lat przybliża mieszkańcom miasta historię Bytomia i związanych z nim osobistości. Na swoim koncie ma prace poświęcone między innymi: Georgowi Brüningowi, ale także publikacje, w których prezentuje najciekawsze miejsca oraz historię Bytomia - „Bytomskie tematy” czy „Między Bytomiem a Opolem”. Tym razem Piotr Obrączka kolejną publikację poświęcił dziewiętnastu osobistościom związanym z Bytomiem, które otrzymały zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia.

Oddajemy w Państwa ręce kolejną publikację poświęconą historii naszego miasta. To wyjątkowa praca, w której prezentujemy sylwetki dziewiętnastu Honorowych Obywateli Miasta Bytomia. Jestem pewien, że książka przyczyni się nie tylko do poznania ich bogatych życiorysów, ale będzie cennym źródłem informacji o historii Bytomia
- mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia podczas czwartkowej promocji książki.

Chciałbym również bardzo podziękować Profesorowi Piotrowi Obrączce za ogromny trud, jaki włożył w napisanie tej książki. Ta publikacja wymagała wielu godzin żmudnej pracy, ale także wytrwałości w docieraniu do archiwalnych materiałów, dzięki którym możemy dzisiaj poznać historię wybitnych osobistości naszego miasta
- dodał prezydent Bartyla.

Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem nadawania tego tytułu może go otrzymać osoba, która „wniosła znaczący wkład w rozwój miasta, swoją działalnością i osobowością podniosła prestiż miasta”. W XXI wieku tego zaszczytnego tytułu doczekało się osiem wybitnych osobowości. Pierwszy powojenny tytuł Honorowego Obywatela został przyznany w 2004 roku, w czasie którego obchodzono uroczystości 750-lecia uzyskania praw miejskich. Tradycja odznaczania zasłużonych dla miasta jest jednak długa i sięga drugiej połowy XIX wieku. W XIX i XX wieku przyznano łącznie jedenaście tytułów Honorowych Obywateli Miasta Bytomia.

Podczas promocji książki Piotr Obrączka opowiedział o kulisach jej powstania, poszukiwaniu materiałów archiwalnych, ale także o jej znaczeniu, bowiem jest to pierwsza tego rodzaju praca, w której zebrano informacje o wszystkich dotychczasowych laureatach tego wyjątkowego wyróżnienia. Przypomnijmy, że wśród nich są tak znane postacie jak: Paul von Hindenburg, Georg Brüning, Ignatz Hakuba, ale również wiele wybitnych współczesnych osób ze świata nauki, kultury, sztuki, sportu i medycyny. Wśród gości, którzy zaszczycili czwartkowe spotkanie byli między innymi Honorowi Obywatele: prof. Jan Drabina, dr Jerzy Pieniążek oraz Hubert Kowol. Warto dodać, że publikacja prof. Obrączki z pewnością wypełnia lukę w dotychczasowej historycznej biografii miasta, w której brakowało szczegółowej pracy poświęconej  wybitnym osobistościom w dziejach Bytomia.

Książkę można zakupić w cenie 4,12 zł w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7.

O autorze - profesor Piotr Obrączka, bytomianin od urodzenia, w życiu zawodowym związał się z Uniwersytetem Opolskim. Tam studiował filologię polską, tam też, już jako profesor zwyczajny, prowadził badania m.in. nad literaturą okresu Młodej Polski, twórczości Zygmunta Kisielewskiego czy recepcji literatury niemieckojęzycznej w Polsce. W latach 1989 – 1991 pracował w Wiedniu na tamtejszym uniwersytecie jako lektor języka polskiego i kultury polskiej. Jest autorem ponad 220 publikacji, w tym kilkunastu książek, m.in. „Bytomskie tematy” (2011), „Między Bytomiem a Opolem” (2014), ale także „O nadburmistrzu  Brüningu” (2016).
 

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.