Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Potrójne otwarcie w CSW Kronika

Potrójne otwarcie w CSW Kronika Data publikacji: 11 stycznia 2014Aż trzy wystawy: „Czarny świt” Grzegorza Klamana, „Roboty ziemne” duetu Maciej Salamon&Maciej Chodziński oraz „Gabinet dobrej historii” Łukasza Trzcińskiego miały swoje otwarcie w sobotę w Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”. Wszystkie projekty powstały w ramach organizowanego wspólnie przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie w Katowicach programu „Projekt Metropolis”.

Wystawa „Czarny świt” Grzegorza Klamana (ur. 1959 r.), jednego z najbardziej wpływowych artystów sztuk wizualnych swojego pokolenia, rzeźbiarza, performera i kuratora, prezentuje ostatnie prace artysty. Oś wystawy stanowią dwa projekty: Śnienie oraz Solidarity Guerilla. Śnienie to wideoinstalacje składające się z metalowych szafek roboczych (na Śląsku zwane szpindami) zawierających monitory wyświetlające wywiady z górnikami pracującymi niegdyś w kopalniach, świadkami i uczestnikami minionej historii. Z kolei Solidarity Guerilla to prototyp samochodu partyzanckiego, złożonego z fabrycznego wozu dostawczego oraz atrapy broni (projekt jest prototypem), służącego możliwej obronie własnych interesów, np. ochronie manifestacji, strajku czy lokatorów przed eksmisją.

Wystawa „Roboty ziemne” to efekt długofalowego projektu realizowanego przez Macieja Salamona (ur. 1984 r.) i Macieja Chodzińskiego (ur. 1981 r.) na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim. Wykazując troskę o naturalne środowisko, artyści w przewrotny sposób traktują dziedzictwo land-artu, wprowadzając w życie plan bioeutanazji. Projekt będący kontynuacją wcześniejszych działań w innych rejonach Polski zaistnieje w CSW Kronika w postaci dokumentacji fotograficznej i video.

Wystawa „Gabinet dobrej historii” Łukasza Trzcińskiego stawia w centrum problem wizualnej pamięci („Pamiętamy tylko fotografie” - cytując Susan Sontag) i jej nieustannych przetworzeń. Punktem wyjścia projektu stał się gabinet pracownika niewielkiej lokalnej instytucji kultury na Górnym Śląsku, który owładnięty obsesją „zabezpieczania obrazu”, archiwizuje wszystkie napotkane fotografie związane z historią regionu przy pomocy kserografu. Bazując na obiektach inspirowanych historycznymi obrazami (i ich detalami) znalezionymi w pracowni śląskiego archiwisty-pasjonata, instytucjonalnych oraz domowych archiwach mieszkańców, Łukasz Trzciński poprosił lokalne koło hafciarek o przygotowanie kilimów wzorowanych na „startych” obrazach historii regionu, pozbawionych szczegółów w procesie digitalizacji. Tym samym historia staje się polem fantazji, nieustannego przepisywania, operacji na niej samej. Działanie artysty spinać będzie projekt filmowy dokumentujący cały proces, a koloryzowanym obrazom towarzyszyć będzie proza Darka Foksa.

Wystawy potrwają do 22 lutego 2014 roku.


Zdjęcia: Fot: J. Rzepka-Dziedzic, Maciej Salamon&Maciej Chodziński „Roboty ziemne”

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.