Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Posłuchamy opowieści o Twoim Rozbarku

Posłuchamy opowieści o Twoim Rozbarku Data publikacji: 22 sierpnia 2016„Rozbark – Nikiszowiec. Na wspólnym szlaku” – pod takim hasłem w obu dzielnicach, będących kwintesencją śląskości, rusza projekt Stowarzyszenia Fabryki Inicjatyw Lokalnych Jeśli wiesz o Rozbarku coś, co warto opowiedzieć innym – przyjdź na spotkanie do Teatru Rozbark.

Projekt adresujemy przede wszystkim do osób powyżej 60. roku życia – mówi Małgorzata Krakowiak ze Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Dysponują oni ogromną wiedzą o miejscach i czasach, które powoli odchodzą w zapomnienie, chcielibyśmy utrwalić ich wspomnienia w specjalnej publikacji. Mamy coraz mniej czasu, żeby zebrać te historie.

Małgorzata Krakowiak podkreśla, że nieprzypadkowo wytypowano do projektu te dwie dzielnice. Zarówno Nikiszowiec, jak i Rozbark są miejscami, gdzie dzięki oddolnej inicjatywie kultywowane są lokalne  tradycje. To mieszkańcy Nikiszowca wspierani przez lokalnych liderów wpadli na pomysł jarmarku bożonarodzeniowego (Jarmark Na Nikiszu)  oraz  organizowanego w lipcu Odpustu u Babci Anny. Z kolei mieszkańcy Rozbarku robią wiele, by nie zapomniano o ich śląskich korzeniach, przychodzą na wielkanocne święcenie pokarmów w strojach rozbarskich. W obu dzielnicach występują tradycje związane z górnictwem.

Od kilku lat Nikiszowiec jest miejscem kojarzonym w całym kraju, przyjeżdżają tu turyści nie tylko z Polski. Organizatorzy projektu chcieliby, by podobnie było z Rozbarkiem. Bytom jest niezwykłym miejscem i ma wiele do zaoferowania także dla ludzi z zewnątrz. Myślę, że to, co i jak  mówi się o Bytomiu jest bardzo ważne dla naszego miasta i dla rozwoju jego potencjału  – mówi Małgorzata Krakowiak.

Jednym z elementów projektu będzie specjalna publikacja o ludziach mieszkających w Rozbarku i Nikiszowcu. Oparta będzie na  tzw. „historii mówionej”, czyli rozmowach z mieszkańcami. Udział w nich może wziąć  każdy, kto pamięta, jak to dawniej bywało. Jak w śląskim duchu przygotowywano się do świąt, jak przebiegały wesela czy też, jak rankiem, 4 grudnia, budziły mieszkańców orkiestry górnicze. Zbierane  będą także dawne fotografie i pocztówki

O szczegółach będzie można porozmawiać podczas spotkania w Teatrze Rozbark, we wtorek 30 sierpnia. Początek o 17.00.
 

Warto dodać, że Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych działa na co dzień w Nikiszowcu. Niemniej FIL realizował już w Bytomiu podobny projekt – adresowany do społeczności Kleinfeldu, w ramach którego m.in. powstała publikacja „Kleinfeld. Wielkie Historie na Małym Polu”, oparta m.in. na rozmowach z mieszkańcami.

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: FIL

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.