Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Posłuchamy opowieści o Twoim Rozbarku

Posłuchamy opowieści o Twoim Rozbarku Data publikacji: 22 sierpnia 2016„Rozbark – Nikiszowiec. Na wspólnym szlaku” – pod takim hasłem w obu dzielnicach, będących kwintesencją śląskości, rusza projekt Stowarzyszenia Fabryki Inicjatyw Lokalnych Jeśli wiesz o Rozbarku coś, co warto opowiedzieć innym – przyjdź na spotkanie do Teatru Rozbark.

Projekt adresujemy przede wszystkim do osób powyżej 60. roku życia – mówi Małgorzata Krakowiak ze Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Dysponują oni ogromną wiedzą o miejscach i czasach, które powoli odchodzą w zapomnienie, chcielibyśmy utrwalić ich wspomnienia w specjalnej publikacji. Mamy coraz mniej czasu, żeby zebrać te historie.

Małgorzata Krakowiak podkreśla, że nieprzypadkowo wytypowano do projektu te dwie dzielnice. Zarówno Nikiszowiec, jak i Rozbark są miejscami, gdzie dzięki oddolnej inicjatywie kultywowane są lokalne  tradycje. To mieszkańcy Nikiszowca wspierani przez lokalnych liderów wpadli na pomysł jarmarku bożonarodzeniowego (Jarmark Na Nikiszu)  oraz  organizowanego w lipcu Odpustu u Babci Anny. Z kolei mieszkańcy Rozbarku robią wiele, by nie zapomniano o ich śląskich korzeniach, przychodzą na wielkanocne święcenie pokarmów w strojach rozbarskich. W obu dzielnicach występują tradycje związane z górnictwem.

Od kilku lat Nikiszowiec jest miejscem kojarzonym w całym kraju, przyjeżdżają tu turyści nie tylko z Polski. Organizatorzy projektu chcieliby, by podobnie było z Rozbarkiem. Bytom jest niezwykłym miejscem i ma wiele do zaoferowania także dla ludzi z zewnątrz. Myślę, że to, co i jak  mówi się o Bytomiu jest bardzo ważne dla naszego miasta i dla rozwoju jego potencjału  – mówi Małgorzata Krakowiak.

Jednym z elementów projektu będzie specjalna publikacja o ludziach mieszkających w Rozbarku i Nikiszowcu. Oparta będzie na  tzw. „historii mówionej”, czyli rozmowach z mieszkańcami. Udział w nich może wziąć  każdy, kto pamięta, jak to dawniej bywało. Jak w śląskim duchu przygotowywano się do świąt, jak przebiegały wesela czy też, jak rankiem, 4 grudnia, budziły mieszkańców orkiestry górnicze. Zbierane  będą także dawne fotografie i pocztówki

O szczegółach będzie można porozmawiać podczas spotkania w Teatrze Rozbark, we wtorek 30 sierpnia. Początek o 17.00.
 

Warto dodać, że Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych działa na co dzień w Nikiszowcu. Niemniej FIL realizował już w Bytomiu podobny projekt – adresowany do społeczności Kleinfeldu, w ramach którego m.in. powstała publikacja „Kleinfeld. Wielkie Historie na Małym Polu”, oparta m.in. na rozmowach z mieszkańcami.

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: FIL

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.