Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Polskie święto tańca w Bytomiu

Polskie święto tańca w Bytomiu Data publikacji: 3 kwietnia 2017



Jestem dumny, że przez kilka następnych dni Bytom ponownie stanie się stolicą polskiego tańca. - powiedział Damian Bartyla, prezydent Bytomia podczas uroczystego otwarcia Polskiej Platformy Tańca.

Świadomie użyłem sformułowania o ponownym statusie stolicy polskiego tańca w Bytomiu. Jestem bowiem przekonany, że wszyscy obecni otarli się w jakiś sposób o Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej organizowany niegdyś przez Śląski Teatr Tańca. Dziś Śląskiego Teatru Tańca już nie ma, ale taniec nie wyemigrował z Bytomia. Kosztem niemal 20 milionów złotych nadaliśmy nowe życie obiektom poprzemysłowym po dawnej kopalni Rozbark., które stały się siedzibą Bytomskiego Teatru Tańca i Ruch Rozbark, zdobywającego systematycznie doświadczenie, uznanie i markę. Miasto z dumą gości studentów Wydziału Aktorstwa Tanecznego PWST. Cieszymy się, że spotykacie się Państwo u nas. Życzę organizatorom powodzenia, wszystkim uczestnikom, choreografom, tancerzom, a także widzom wielu doznań artystycznych. -
dodał prezydent.

Polska Platforma Tańca to wydarzenie mające na celu wyłonienie i promocję najciekawszych, oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów. Impreza rozpoczęła się w Poznaniu w 2008 roku. Od 2013 roku odbywa się w innych miastach w Polsce, angażując lokalne społeczności artystyczne. Platforma ma charakter konkursowy i skierowana jest do tancerzy współczesnych i klasycznych.

Wczoraj po za oficjalnym otwarciem mogliśmy zobaczyć spektakle Teatru ROZBARK, "Zagubieni w skórze" ,Lubelskiego Teatru Tańca, "Stalking Paradise", Izy Szostak, "Balet koparyczny", Kieleckiego Teatru Tańca, "Poza horyzont"


Program przeglądu na kolejne dni:
niedziela, 2 kwietnia
10.00 – 12.00, BeCeK, Open Platform – networking
12.30 – 13.30, Teatr ROZBARK – sala konferencyjna, Rozmowy z artystami
17.00 – 17.40, PWST – Wydział Teatru Tańca, sala 307, Aurora Lubos, "Witajcie/Welcome"
18.30 – 19.20, BeCeK, Karol Tymiński, "This Is a Musical"
20.00 – 21.00, Teatr ROZBARK, Via Negativa / Ja Ja Ja Ne Ne Ne, "Dziewiąta"
22.00 – 23.00, Teatr ROZBARK, Marta Ziółek / Komuna//Warszawa, "Zrób siebie"
23.00 Klub festiwalowy

poniedziałek, 3 kwietnia
10.00 – 12.00, PWST – Wydział Teatru Tańca, Prezentacja Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST im. Ludwika Solskiego
12.30 – 13.30, Teatr ROZBARK, Rozmowy z artystami
16.00 – 16.40, Teatr ROZBARK, Renata Piotrowska-Auffret, "Śmierć. Ćwiczenia i wariacje"
17.30 – 18.00, BeCeK, Paweł Sakowicz, "TOTAL"
18.15 – 19.00, BeCeK, Katarzyna Chmielewska / Teatr Dada von Bzdülöw, "Why Don't You Like Sadness"
19.30 – 20.30, Opera Śląska, Sławek Krawczyński, Anna Godowska, "Bataille i świt nowych dni"
21.00 – 21.40, Teatr ROZBARK, Maria Zimpel, "noish~"
21.40 – 22.30, Teatr ROZBARK, Rozmowy z artystami 22.30, Teatr ROZBARK, Impreza zamknięcia – sety DJ-skie

wtorek, 4 kwietnia
10.00 – 11.30, Teatr ROZBARK, Dyskusja panelowa 1: Temat: I co z tym tańcem… dla dzieci?, Moderatorka: Alicja Morawska-Rubczak
11.30 – 13.00, Dyskusja panelowa 2: Temat: Wytwarzanie przestrzeni. Po co w tańcu kuratorzy?, Moderatorka: Magdalena Ptasznik
13.00 – 14.30 Dyskusja panelowa 3: Temat: Rola centrów tańca w Polsce w kontekście wsparcia twórczości artystów i krytyków tańca współczesnego, Moderatorki: Paulina Święcańska, Agata Życzkowska
15.30 – 17.00, Dyskusja panelowa 4:Temat: Narodowe Centra Tańca. Potrzeba, projekt, perspektywy, Moderatorka: Jadwiga Majewska

Głównym współorganizatorem Platformy w 2017 r. jest Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, a partnerami Bytomskie Centrum Kultury, PWST w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu oraz Opera Śląska w Bytomiu.

Galeria zdjęć:



Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.