Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny ganek z kościoła mariackiego na Sroczą Górę

Data publikacji: 10 grudnia 2013Byli tacy, którzy twierdzili z całą stanowczością, że w kościele Najświętszej Marii Panny, przy obecnym Rynku w Bytomiu, na organowym chórze, po lewej stronie, znajdował się w murze otwór, zamykany na masywne artystycznie kute żelazne drzwi.

Powiadano, że z tego miejsca, za tymi drzwiami, zaczynały się kamienne lub ceglane schody, prowadzące do podziemnego przejścia, którego początek był pod rzeczonym kościołem, a zakończenie hen na Rozbarku, na Sroczej Górze. Jakkolwiek nie zapisano tego w kronikach, lubo też poczynione takowe zapiski zaginęły w ciągu minionych stuleci, to wśród ludności utrzymuje się pogłoska, jak to przed wiekami na nasze miasto napadła zgraja raubriterów, obcych rabusiów, którzy chcieli tym sposobem wzbogacić swój stan posiadania. Ówczesny bytomski farorz, którego imię okryła mgła zapomnienia, spiesznie udał się do mariackiej świątyni, skąd z tabernakulum wyjął monstrancję.

Następnie czym prędzej podziemnym przejściem pod miastem, przed nic nie wiedzącymi rabusiami, uciekł z miasta, i zagłębiając się w gęstwinie porastających sąsiedztwo Bytomia lasów, ocalił Przenajświętszy Sakrament. Tam też ukrywał się do czasu, gdy żądni mordu i rabunku rabusie opuścili miasto.
Zdarzało się, że znaleźli się tacy, którzy próbowali przejść podziemiami w poszukiwaniu skarbów. Chciano także wielokrotnie w uroczystej procesji udać się szlakiem kapłana na Sroczą Górę. Jednakże za każdym razem procesja dochodziła do pewnego miejsca, gdzie z niezrozumiałych względów gasły świece i jakaś tajemnicza siła odpychała uczestników procesji na powrót, w kierunku wejścia.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 9; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 12]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.