Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 marca 2018, Pelagia, Feliks, Zbyslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

9 stycznia 2014

Na politycznej mapie

Bytom przez lata pełnił ważną rolę na politycznej mapie zarówno Niemiec jak i Polski. Przed wybuchem II wojny światowej w naszym mieście gościli między innymi Adolf Hitler, który wygłosił płomienne przemówienie na miejscowym stadionie, a także Joseph Goebbels i Hermann Göring.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Bytomskie kanały

Podziemny Bytom to nie tylko tajemnicze sztolnie Szybu Południowego i schrony. To także sieć oplatających pod naszymi stopami tuneli i kanałów wodnych.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Co kryje ziemia?

Nie od dzisiaj wiadomo, iż ziemia kryje wciąż nie odkryte tajemnice. Bynajmniej nie chodzi w tym miejscu o prehistoryczne kości dinozaurów czy inne botaniczno - zoologiczne eksponaty, ale o pamiątki, będące świadectwem dziejów naszej historii najnowszej.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Co w archiwach piszczy...

Ciekawą niespodziankę przygotowało dla miłośników historii Górnego Śląska Centralne Archiwum Wojskowe.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Pierwszy strajk Miechowic

Czytając o strajkach i protestach załóg robotniczych z reguły pierwszą myślą, jaka nasuwa się nam podczas lektury jest protest, jaki ogarnął nasz kraj w sierpniu 1980 roku.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Spacerując pod basenem

Historia bytomskiej pływalni krytej budynku sięga roku 1929. Wtedy to znany architekt Carl Schmidt wykonał projekt nowoczesnego w formie i sposobie budowania obiektu w stylu funkcjonalizmu.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Schron dowodzenia w Bobrku

W wyniku prowadzonych w ramach programu "Tajemniczy Bytom" działań mających na celu między innymi odnalezienie zagadkowych i ciekawych miejsc lub obiektów, odkryto znajdujący się w Bytomiu Bobrku podziemny schron dowodzenia, wybudowany w latach 50-tych lub 60-tych minionego wieku.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Szlakiem fortyfikacji

Bytomski oddział PTTK opracował ciekawą atrakcje turystyczną - spacer szlakiem Obszaru Warownego "Śląsk".

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Szpieg w Łagiewnikach

Podział Śląska między Polskę i Niemcy, dokonany po pierwszej wojnie światowej postawił obie strony w trudnej sytuacji na wypadek wojny.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Tajemnica Szybu Południowego

Tajemnica związana z Szybem Południowym nieistniejącej już dzisiaj kopalni Miechowice rozpala wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy tajemnic już od przeszło 50 lat.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Tajemniczy grób

Bytomskie cmentarze to nie tylko miejsca gdzie częstokroć odnieść można wrażenie iż czas zatrzymał się w miejscu, ale także takie, gdzie spacerując cmentarnymi alejkami zupełnie przypadkiem natknąć się można na prawdziwe tajemnice.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Tajemniczy grób - wyjaśnienie zagadki

Bytomskie cmentarze to jedne z najbardziej urokliwych i magicznych miejsc w mieście. Spacerując ich alejkami często odnieść możemy wrażenie, jakby czas stanął w miejscu, a my przenieśliśmy się w czasy, jakie wydawałoby się odeszły bezpowrotnie.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Werwolf w Bytomiu

Werwolf. Któż nie słyszał historii dotyczących tej złowieszczej organizacji.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Złoto SS

Zrabowane przez nazistów w czasie II wojny światowej złoto do dzisiaj rozbudza wyobraźnię wielu poszukiwaczy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.