Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów

Prawie 300 podpisów w trzy godziny. Bytomianie poparli dziś (10 maja) apel Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany przepisów Ustawy o odpadach i licznie podpisywali się pod petycją.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Podziękowania za pomoc dla Afryki

Podziękowania za pomoc dla Afryki Data publikacji: 9 sierpnia 2016Sytuacja niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z najuboższych rejonów Rwandy była jednym z tematów wczorajszego /8 sierpnia/ spotkania Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia z przedstawicielami "Maitri" /Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata/ oraz goszczącym w Polsce animatorem społecznym z Rwandy Modeste Habiyaremye.

Podczas spotkania działacze "Maitri", w tym Danuta Szczepańska oraz zajmujący się w Rwandzie pomocą dla okaleczonych i niepełnosprawnych dzieci Modeste Habiyaremye podziękowali za wsparcie, jakie władze miasta udzielają dzieciom i młodzieży w Afryce. W lutym br. miasto i sympatycy Polonii Bytom przekazali między innymi na rzecz dzieci z Burundi piłki nożne, koszulki oraz inne drobiazgi sportowe. Każda pomoc dla dzieci w Afryce jest mile widziana. Dzięki niej dzieci i młodzież mogą między innymi pobierać naukę, ale także spełnić swoje marzenia – mówiła Danuta Szczepańska z Ruchu "Maitri". Organizacja "Maitri" stale wspiera dzieci z Afryki. Organizujemy dla nich opiekę zdrowotną, edukację oraz wyżywienie, chcąc w ten sposób zmienić ich sytuację – dodała Szczepańska.

Jak podkreślali uczestnicy wczorajszego spotkania, każda pomoc dla najuboższych w Afryce jest potrzebna. Rwanda to kraj dotknięty wieloletnią wojną domową w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Zginęło w niej, według różnych szacunków, od 800 tys. do 1 mln ludzi.

Jedną z ofiar wojny domowej w Rwandzie jest właśnie Modeste Habiyaremye. Jego rodzice zginęli w 1997 roku i tylko dzięki pomocy sióstr z Misji „Sióstr od Aniołów” miał szansę ukończyć szkołę średnią. Teraz pracuje na rzecz programu Adopcja Serca Ruchu "Maitri" i jest odpowiedzialny za dzieci niepełnosprawne z Nyakinana w Rwandzie. Zajmuje się pomocą w rehabilitacji, umieszcza dzieci w specjalistycznych ośrodkach i odwiedza je w domach. W trakcie pobytu w Polsce Modeste Habiyaremye uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży, a także odwiedza wspólnoty Maitri w Polsce.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.