Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Podpisano porozumienie w sprawie UNESCO

Podpisano porozumienie w sprawie UNESCO Data publikacji: 8 listopada 2016Damian Bartyla, prezydent Bytomia, podpisał wczoraj /7 listopada/ porozumienie o współpracy na rzecz obiektów pogórniczych z Bytomia, Tarnowskich Gór i Zbrosławic, zgłoszonych do wpisu na listę UNESCO.

Przypomnijmy, że leżący w granicy Bytomia i Tarnowskich Gór Rezerwat Przyrody Segiet wraz ze Srebrną Górą, ma szansę wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bytomskie atrybuty zostały bowiem wymienione we wniosku wraz z 28 obiektami związanymi z górniczą historią Tarnowskich Gór.

Wśród nich są: Zabytkowa Kopalnia Srebra, Głęboka Sztolnia Fryderyk wraz znaną turystom Sztolnią Czarnego Pstrąga, Hałda Popłuczkowa, łąki pogórnicze oraz Park Miejski, który jest pierwszym w Europie udanym przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Obok Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które kilka lat temu zainicjowało proces wpisania pogórniczych zabytków na prestiżową listę,  porozumienie podpisali także m.in. przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Góach, Urząd Miasta Tarnowskie Góry, delegacje ze Zbrosławic, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska czy Nadleśnictwo Brynek.

Podpisując to ważne porozumienie zobowiązujemy się nie tylko do współpracy w celu uzyskania wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także do dbania oraz ochrony wymienionych dóbr także po zakończeniu całej procedury – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie na rzecz dziedzictwa kultury przemysłowej w kraju, ma na celu skoordynować działania miast w zakresie użytkowania, ochrony, konserwacji, promocji oraz turystycznego wykorzystania tarnogórskich, bytomskich i zbrosławickich obiektów. Sygnatariusze będą musieli nie tylko ściśle współpracować z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, ale także wypracować ogóle zasady działania i współpracy określone w Planie Zarządzania dobrem na lata 2016-2020.

Konieczne będzie również powołanie komitetu sterującego, wyznaczenie koordynatora miejsc światowego dziedzictwa i powołanie grupy roboczej. Warto wspomnieć, że w Polsce na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się 14 obiektów, z czego na Śląsku nie ma żadnych. Decyzja o uznaniu zabytków górniczych za dziedzictwo o uniwersalnym znaczeniu zapadnie najprawdopodobniej podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO na przełomie czerwca i lipca 2017 r. w Krakowie.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.