Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 listopada 2018, Elzbieta, Seweryn, Pawel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Poczuj rycerskiego ducha

Poczuj rycerskiego ducha Data publikacji: 6 września 2017Warsztaty pisania gęsim piórem, pokazy średniowiecznych magów i liczne inscenizacje, podczas których nie zabraknie szczeku oręża, walki i ognia - to tylko część atrakcji Bytomskiego Jarmarku Średniowiecznego, który w najbliższy weekend /9-10 września/ zamieni Park Miejski w prastarą osadę.

Podobnie jak w ubiegłych latach do Bytomia zjadą bractwa z całego kraju. W sumie zapowiedziało się ok. 140 grup zajmujących się rekonstrukcją historyczną. Nowością tegorocznej edycji będzie inscenizacja Bitwy Husyckiej o Bytom - mówi Mirosław Markowski, dowódca Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde”.
 
Wśród atrakcji znajdą się pokazy garncarstwa, kowalstwa, czerpania papieru czy układania witraży. Te punkty programu szczególnie upodobali sobie najmłodsi, bo to dla nich fantastyczna zabawa i żywa lekcja historii – mówi Mirosław Markowski. Sobotnie /9 września/ atrakcje rozpoczną się o 11.00.
 
Tego dnia o 12.30 zaplanowano m.in. Bieg dam po rycerza, a następnie Turniej miecza długiego. Miłośników średniowiecznych klimatów z pewnością zainteresuje pokaz Katostwa Nyskiego. Kaci zawsze byli obecni na naszej imprezie, zabawiając publiczność, która choć nie raz zakrywała oczy, zawsze była liczna. Katostwo Nyskie to jedna z najlepszych grup rekonstrukcyjnych specjalizująca się w pokazach związanych z katowską profesją. Ich show prezentowane w teatralnej formie naprawdę zachwyca – mówi Markowski.
 
O 15.00 zobaczymy pokaz husarii, konkursy tańców dawnych oraz walki drużyn rycerskich w formule 3/3. Na 18.30 zaplanowano widowiskową inscenizację Bitwy o Husyckiej o Bytom. Wieczorem (o 21.00) zaplanowano pokaz fire show.
 
Ciekawie prezentuje się też niedzielny /10 września/ program imprezy. Na ten dzień zaplanowano bowiem pokazy sokolnicze, turniej łuczniczy oraz prezentację rumaka bojowego. Przypomnijmy, że założone w ubiegłym roku Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” jest jednym z 30 największych w Polsce.

Pobierz plakat

Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.