Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 lipca 2018, Maria, Stefan, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Pobiegną, aby uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych

Pobiegną, aby uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych Data publikacji: 5 lutego 2017Już po raz drugi ulicami naszego miasta pobiegną bytomianie, którzy uczczą pamięć Żołnierzy Niezłomnych, w tym między innymi Piotra Woźniaka „Wira” – bytomskiego działacza niepodległościowego. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w biegu, który odbędzie się 26 lutego o 16.00.

Bieg rozpocznie się /spod Muszli Koncertowej/ i zakończy w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla. Każdy jego uczestnik będzie musiał pokonać dystans 5 km ulicami Bytomia – parkiem miejskim, ul. Woźniaka, Powstańców Śląskich, Prusa, Piekarską, Aleją Legionów, Tarnogórską i ponownie alejkami parku im. Kachla. Podczas biegu będzie prowadzony pomiar czasu, a każdy uczestnik otrzyma – jak przed rokiem – pamiątkową koszulkę oraz medal. W ubiegłym roku w I Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych wzięło udział około 500 osób.

Zapisy do biegu prowadzone będą do 17 lutego na stronie www.zmierzymyczas.pl. Każdy uczestnik, zgodnie z regulaminem, musi wpłacić do tego czasu opłatę startową – 20 zł. Szczegóły biegu oraz regulamin dostępne są tutaj

Podczas imprezy odbędzie się zbiórka, która zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji Marzanny Wieczorek. Marzanna w czerwcu 2016 roku na imprezie sportowej, - bieg z przeszkodami - uległa poważnemu wypadkowi. Następstwem tego zdarzenia jest uszkodzenie rdzenia kręgowego i paraliż od bioder w dół. Celem Marzanny jest zdobycie możliwie największej sprawności oraz samodzielności. Aby było to możliwe potrzebuje rehabilitacji w specjalistycznych ośrodkach oraz zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny.

Impreza odbędzie się pod patronatem Prezydenta Bytomia, Damiana Bartyli.

Przypomnijmy, że bieg poświęcony jest pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w tym bytomskiego działacza niepodległościowego - Piotra Woźniaka, pseudonim „Wir”. Woźniak był żołnierzem Armii Krajowej oraz podziemia powojennego. Brał udział w akcji „Burza”, a po wkroczeniu na tereny Polski Armii Sowieckiej walczył w organizacji NIE „Niepodległość”. Od sierpnia 1945 roku Piotr Woźniak był szefem Sztabu Okręgu Narodowej Organizacji Wojskowej na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Natomiast we wrześniu 1945 roku został komendantem Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na obszarze od Przemyśla po Sandomierz.

W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia, zamieszkał przy ulicy Akacjowej i rozpoczął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Po 10 miesiącach stanął przed sądem wojskowym, który skazał go na karę śmierci i pozbawienie praw publicznych na zawsze. W celi śmierci spędził 63 dni. Na podstawie postanowienia Najwyższego Sądu Wojskowego zostały anulowane jego poprzednie wyroki. W sumie skazano go na 10 lat więzienia. Trafił do więzienia we Wronkach.

W czerwcu 1957 roku w wyniku rewizji wyroku został uniewinniony. Mógł tym samym ponownie pracować jako nauczyciel. Podjął studia magisterskie, następnie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. W 1980 roku wraz z Zenonem Pigoniem założył Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Ziemi Bytomskiej. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” wyszła nakładem paryskiego wydawnictwa Spotkania. Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku. Został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa.

Przez wiele lat władze komunistyczne próbowały zatrzeć pamięć o takich bohaterach, jak Piotr Woźniak. Dzisiaj jednak coraz więcej mówi się o poświęceniu i bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych. Zgodnie z uchwałą sejmową z dnia 3 lutego 2011 roku w dniu 1 marca każdego roku obchodzony jest w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.