Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po śląsku w Gimnazjum nr 9

Po śląsku w Gimnazjum nr 9 Data publikacji: 17 lutego 2017Już po raz trzeci w Gimnazjum nr 9 w Łagiewnikach zorganizowano Biesiadę Śląską, której tradycyjnie już towarzyszyła Gra o Tytuł Ślonzoka 2017. W tym roku bezkonkurencyjni okazali się gospodarze imprezy.

W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział sześć 2-osobowych drużyn w kilku kategoriach. Z wiedzą o śląskiej tradycji i historii zmierzyły się zespoły złożone m.in. z bytomskich radnych, rodziców uczniów szkoły, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywne Łagiewniki, Związku Górnośląskiego Koła Łagiewniki oraz dyrektorzy łagiewnickich szkół i przedszkoli.

Choć z większością pytań, zawodnicy poradzili sobie znakomicie, były też takie, które nastręczyły wiele trudności, jak np. to, w którym  należało rozpoznać i nazwać poszczególne stroje ludowe. Wśród zadań znalazła się też iście translatorska zagadka, którą należało przetłumaczyć ze śląskiego na polski.

Imprezę uświetnił spektakl w gwarze śląskiej„Czerwony kapturek” w wykonaniu uczniów klas regionalnych.

Przypomnijmy że wprowadzone w ramach innowacji pedagogicznych klasy regionalne funkcjonują w Gimnazjum nr 9 od 2012 roku. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tą formą kształcenia. Uczniów przyciąga nietypowa forma zajęć, wśród których nie brak warsztatów, wycieczek w ciekawe miejsca związane m.in. ze śląską historią regionu – mówi Bożena Szmalec, dyrektora Gimnazjum nr 9.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.