Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 maja 2018, Joanna, Zuzanna, Milena

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

OSI zmienia Bytom. Remont Beceku za ponad 7 mln zł

Prawie 7,8 mln zł będzie kosztował remont Bytomskiego Centrum Kultury (wartość projektu). Prace rozpoczęły się kilka dni temu, a ich efekty będzie można zobaczyć z początkiem 2019r. To kolejny budynek w mieście remontowany w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji ze środków unijnych.

Było biuro, będzie mieszkanie! Propozycja dla młodych

Dwa czterdziestometrowe lokale czekają na młodych bytomian! Kiedyś były biurami, ale TBS przekształci je w mieszkania. Bytom testuje pierwszy model dostępnego mieszkalnictwa w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji. Chętni mogą zgłaszać się do 28 maja.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów

Prawie 300 podpisów w trzy godziny. Bytomianie poparli dziś (10 maja) apel Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany przepisów Ustawy o odpadach i licznie podpisywali się pod petycją.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Plusy i minusy Bytomia, czyli co myślą o mieście jego mieszkańcy

Plusy i minusy Bytomia, czyli co myślą o mieście jego mieszkańcy Data publikacji: 15 listopada 2017Bytom – miasto kontrastów, gdzie jego poprzemysłowa historia przenika się zabytkową, unikatową architekturą. O tych i wielu innych elementach określających Bytom, rozmawiano podczas debaty publicznej zorganizowanej w ramach badań jakości życia na obszarze rewitalizacji.

Zarówno część pierwszą spotkania - debatę, jak i drugą- metaplan, prowadził dr Tomasz Słupik – koordynator projektu jakości życia, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bytomiu, miejskich jednostek organizacyjnych, mieszkańcy Bytomia oraz inwestorzy.

Rozmawiano m. in. o kryteriach konstytuujących gospodarkę i konkurencyjność miasta, o dostępności terenów inwestycyjnych czy warunkach prowadzenia działalności gospodarczej. Analizie poddano też warunki życia mieszkańców i ich zadowolenia, dostępności do szkół czy usług medycznych.

Tematem, który w debacie nad jakością życia w Bytomiu pojawiał się nader często, było bezpieczeństwo publiczne. Wskazano też podstawy teoretyczne w zakresie kapitału społecznego i współpracy lokalnej. Omówiono relacje społeczne, aktywność obywatelską, wskazując mocne i słabe strony poszczególnych elementów.

Ciekawe wydają się wnioski z metaplanu (jest to metoda aktywizująca uczestników dyskusji, której efektem jest stworzenie zapisu graficznego dyskusji). Jego uczestnicy otrzymali zadanie zanotowania na kartkach zagadnień społecznych dotyczących Bytomia, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Na pierwszy plan, w opinii mieszkańców, wysuwa się negatywny, stereotypowy wizerunek miasta. Po stronie plusów, zdecydowanie przeważała architektura.

Innymi ważnymi zjawiskami, które wymieniano jako negatywne były m.in. niskie poczucie bezpieczeństwa, bariery architektoniczne, stan infrastruktury mieszkaniowej oraz nagromadzenie  problemów społecznych.

Wśród najwyżej ocenionych atutów miasta obok architektury i zabytków znalazły się: dobra lokalizacja i skomunikowanie miasta, mieszanka kulturowa i kapitał społeczny,  tereny zielone, działania kulturalne i atrakcyjne ceny mieszkań i lokali.

log123.jpg

 


Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: arch.UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.