Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od piątku, 18 stycznia od godziny 17.00, do soboty, 19 stycznia do godziny 19.00 w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Plusy i minusy Bytomia, czyli co myślą o mieście jego mieszkańcy

Plusy i minusy Bytomia, czyli co myślą o mieście jego mieszkańcy Data publikacji: 15 listopada 2017Bytom – miasto kontrastów, gdzie jego poprzemysłowa historia przenika się zabytkową, unikatową architekturą. O tych i wielu innych elementach określających Bytom, rozmawiano podczas debaty publicznej zorganizowanej w ramach badań jakości życia na obszarze rewitalizacji.

Zarówno część pierwszą spotkania - debatę, jak i drugą- metaplan, prowadził dr Tomasz Słupik – koordynator projektu jakości życia, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bytomiu, miejskich jednostek organizacyjnych, mieszkańcy Bytomia oraz inwestorzy.

Rozmawiano m. in. o kryteriach konstytuujących gospodarkę i konkurencyjność miasta, o dostępności terenów inwestycyjnych czy warunkach prowadzenia działalności gospodarczej. Analizie poddano też warunki życia mieszkańców i ich zadowolenia, dostępności do szkół czy usług medycznych.

Tematem, który w debacie nad jakością życia w Bytomiu pojawiał się nader często, było bezpieczeństwo publiczne. Wskazano też podstawy teoretyczne w zakresie kapitału społecznego i współpracy lokalnej. Omówiono relacje społeczne, aktywność obywatelską, wskazując mocne i słabe strony poszczególnych elementów.

Ciekawe wydają się wnioski z metaplanu (jest to metoda aktywizująca uczestników dyskusji, której efektem jest stworzenie zapisu graficznego dyskusji). Jego uczestnicy otrzymali zadanie zanotowania na kartkach zagadnień społecznych dotyczących Bytomia, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Na pierwszy plan, w opinii mieszkańców, wysuwa się negatywny, stereotypowy wizerunek miasta. Po stronie plusów, zdecydowanie przeważała architektura.

Innymi ważnymi zjawiskami, które wymieniano jako negatywne były m.in. niskie poczucie bezpieczeństwa, bariery architektoniczne, stan infrastruktury mieszkaniowej oraz nagromadzenie  problemów społecznych.

Wśród najwyżej ocenionych atutów miasta obok architektury i zabytków znalazły się: dobra lokalizacja i skomunikowanie miasta, mieszanka kulturowa i kapitał społeczny,  tereny zielone, działania kulturalne i atrakcyjne ceny mieszkań i lokali.

log123.jpg

 


Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: arch.UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.