Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Płacz świętej Barbary

Data publikacji: 10 grudnia 2013Zdarzyło się to w latach okropnej w skutkach I wojny światowej. Młodzi chłopcy, nie mając żadnego zajęcia, całymi dniami bezczynnie przesiadywali lub wylegiwali się na Górze Gryca w Miechowicach. Grali w kraty, kłócąc się przy tym i okropnie przeklinali.

Smuciło to wielce świętą Barbarę, która przyglądając się temu z pobliskiej kapliczki zapłakała tak, że słychać to było na zewnątrz. Wtedy to jeden z chłopców wstał, podniósł kamień i rzucił nim poprzez okno w świętą. Zaraz jednak przestraszył się swego czynu i uciekł, kryjąc się w łanie rosnącego w pobliżu zboża. Jego koledzy przyglądali się temu wszystkiemu ze śmiechem, później jednak zawstydzili się i odeszli.
Wkrótce po tym zdarzeniu przechodził tamtędy pobożny górnik z Karbia, ukląkł przy drzwiach kapliczki by zmówić krótki paciorek tak, jak czynił to codziennie spiesząc do pracy w kopalni. Wtedy to usłyszał dobywający się z wnętrza kapliczki szloch. To święta Barbara gorzko płakała z powodu doznanego niecnego czynu. Gdy górnik opowiedział o tym zdarzeniu w wiosce, ludzie gromadnie podążyli na Górę Gryca. Zastali tam osobliwą zmianę w kaplicy. Święta nie trzymała już miecza w lewej ręce, a kielich trzymany w prawej dłoni był odwrócony w dół.

Tak i dziś jeszcze tam stoi i płacze, kiedy słyszy kłótnie i przekleństwa. Matki zaś od tego czasu przyprowadzały tu swoje dzieci, składały im rączki do modlitwy i modliły się z nimi o to, by zawsze pozostały dobrymi i pobożnymi. Powiadają, że gdy wszyscy mieszkańcy Miechowic staną się znowu dobrymi, święta Barbara ponownie będzie dzierżyła miecz, kielich się odwróci i wszystko będzie jak dawniej.

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 18]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.