Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 marca 2018, Lubomir, Benedykt, Mikolaj

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Piotr "Wir" Woźniak

Piotr "Wir" Woźniak Data publikacji: 20 lutego 2014       1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Byli to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej stawili opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Nie złożyli broni, przez co zostali wykluczeni przez komunistyczne władze. Za symboliczną datę końca ich zbrojnej działalności uznaje się moment zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka (ps. „Lalek”) w Majdanie Kozic Górnych 21 października 1963 r. Do tej grupy należał również Piotr Woźniak, patron jednej z bytomskich ulic.
        Urodził się w 1912 roku we wsi Młyńska na Podolu. Przed wojną ukończył Seminarium Nauczycielskie w Tarnopolu i rozpoczął pracę w zawodzie. Brał udział w kampanii wrześniowej. Został aresztowany przez NKWD, następnie osadzono go w więzieniu w Rawie Ruskiej. Po kilku miesiącach udało mu się zbiec. Po zawiązaniu konspiracji wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, później do Armii Krajowej. W 1941 roku został szefem II oddziału Sztabu Tarnopolskiego Okręgu AK. Wziął udział w akcji „Burza”, a po wkroczeniu na tereny Polski armii sowieckiej walczył w organizacji NIE „Niepodległość”. Od sierpnia 1945 roku Piotr Woźniak był szefem Sztabu Okręgu Narodowej Organizacji Wojskowej na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Natomiast we wrześniu 1945 roku został komendantem Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na obszarze od Przemyśla po Sandomierz. W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia, zamieszkał przy ulicy Akacjowej i rozpoczął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Po 10 miesiącach stanął przed sądem wojskowym, który skazał go na karę śmierci i pozbawienie praw publicznych na zawsze. W celi śmierci spędził 63 dni. Na podstawie postanowienia Najwyższego Sądu Wojskowego zostały anulowane jego poprzednie wyroki. W sumie skazano go tylko na 10 lat więzienia. Trafił do więzienia we Wronkach. W czerwcu 1957 roku w wyniku rewizji wyroku został uniewinniony. Mógł tym samym ponownie pracować jako nauczyciel. Podjął studia magisterskie, następnie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. W 1980 roku wraz z Zenonem Pigoniem założył Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Ziemi Bytomskiej. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” wyszła nakładem paryskiego wydawnictwa Spotkania.
        Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku. Został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa. Uczestników konduktu pogrzebowego fotografowali funkcjonariusze SB.Artykuł ukazał się w miesięczniku 'Rynek 7" luty 2013 r. Powstał na podstawie książki Piotra Woźniaka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL”.


Zdjęcia: kresy.info.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.