Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Piotr Mankiewicz

Piotr Mankiewicz Data publikacji: 9 grudnia 2013Mówiąc o Bytomiu na myśl nasuwa się piękne, ale zaniedbane miasto. Spacerując jego ulicami, nawet reprezentacyjną ul. Dworcową głowę podnoszę do góry, bo często to, co jest poniżej sklepowych oficyn, psuje cały klimat.

Nierówne chodniki, zaśmiecone ulice, wreszcie brak miejsc parkingowych dla autokarów turystycznych to problemy, które kładą się cieniem na wizerunek Bytomia. A czasem wystarczy tylko zadbać o drobiazgi. Mimo to, uważam, podobnie jak moi przyjaciele, że mieszkam w ładnym, wartym pokazania mieście.

Cmentarz żydowski, secesyjne kamienice, gdzieniegdzie dobrze zachowane piękne klatki schodowe, których próżno szukać w innych miastach. Musimy pokazać to, co piękne, zachęcać ludzi, by spojrzeli na Bytom z innej perspektywy, a wieść o jego wyjątkowości nieśli dalej. Bo dlaczego warto przyjechać na Śląsk?

Tak samo, jak warto zobaczyć Kraków i poznać folklor góralski. Bogactwo zwyczajów, strojów charakterystycznych dla tego regionu to atuty, które trzeba pokazywać i jednocześnie zachęcać młodych, by zainteresowali się historią swojej małej ojczyzny. Trzeba się też pogodzić z tym, że Bytom na zawsze zmienił swoje oblicze. Wytwórczej pracy, poza kopalnią już nie ma, gospodarka skoncentowana jest na usługach i w tym kierunku powinniśmy zmierzać.

Postawić na turystykę. Zainteresować ludzi i pokazać te rzeczy, które są im bliskie, bo kojarzą się z domem, rodziną. Do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie przyjeżdżają wycieczki z całego kraju. Wchodząc do urządzonej tam starej śląskiej kuchni czy sali lekcyjnej z dawnych lat na twarzach starszych zwiedzających widać uśmiech i wzruszenie, bo wiele tych przedmiotów pamiętają z dzieciństwa, część z nich używano kiedyś w ich domach. Dla tego uśmiechu warto było włożyć swój wysiłek.

Piotr Mankiewicz – założyciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.