Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 listopada 2017, Adela, Felicyta, Klemens

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

V Międzynarodowa Konferencja Kresowa

Prawdziwą skarbnicą wiedzy dla zainteresowanych tematyką kształtowania się społeczności żydowskiej na Kresach Wschodnich, powojennych losów ocalałych i wreszcie tych przybyłych do Bytomia, będzie tegoroczna V Międzynarodowa Konferencja  Kresowa Żydzi na Kresach Wschodnich w XIX i XX wieku”.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Piotr Mankiewicz

Piotr Mankiewicz Data publikacji: 9 grudnia 2013Mówiąc o Bytomiu na myśl nasuwa się piękne, ale zaniedbane miasto. Spacerując jego ulicami, nawet reprezentacyjną ul. Dworcową głowę podnoszę do góry, bo często to, co jest poniżej sklepowych oficyn, psuje cały klimat.

Nierówne chodniki, zaśmiecone ulice, wreszcie brak miejsc parkingowych dla autokarów turystycznych to problemy, które kładą się cieniem na wizerunek Bytomia. A czasem wystarczy tylko zadbać o drobiazgi. Mimo to, uważam, podobnie jak moi przyjaciele, że mieszkam w ładnym, wartym pokazania mieście.

Cmentarz żydowski, secesyjne kamienice, gdzieniegdzie dobrze zachowane piękne klatki schodowe, których próżno szukać w innych miastach. Musimy pokazać to, co piękne, zachęcać ludzi, by spojrzeli na Bytom z innej perspektywy, a wieść o jego wyjątkowości nieśli dalej. Bo dlaczego warto przyjechać na Śląsk?

Tak samo, jak warto zobaczyć Kraków i poznać folklor góralski. Bogactwo zwyczajów, strojów charakterystycznych dla tego regionu to atuty, które trzeba pokazywać i jednocześnie zachęcać młodych, by zainteresowali się historią swojej małej ojczyzny. Trzeba się też pogodzić z tym, że Bytom na zawsze zmienił swoje oblicze. Wytwórczej pracy, poza kopalnią już nie ma, gospodarka skoncentowana jest na usługach i w tym kierunku powinniśmy zmierzać.

Postawić na turystykę. Zainteresować ludzi i pokazać te rzeczy, które są im bliskie, bo kojarzą się z domem, rodziną. Do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie przyjeżdżają wycieczki z całego kraju. Wchodząc do urządzonej tam starej śląskiej kuchni czy sali lekcyjnej z dawnych lat na twarzach starszych zwiedzających widać uśmiech i wzruszenie, bo wiele tych przedmiotów pamiętają z dzieciństwa, część z nich używano kiedyś w ich domach. Dla tego uśmiechu warto było włożyć swój wysiłek.

Piotr Mankiewicz – założyciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.