Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pies na dachu kościoła mariackiego

Data publikacji: 10 grudnia 2013W połowie wieku dziewiętnastego, a dokładnie w 1854 roku w trakcie prowadzonego remontu świątyni mariackiej, stojącej ówcześnie w pewnym oddaleniu od bytomskiego rynku, zdjęto z kościelnego dachu kamienną rzeźbę, lecz zrobiono to tak nieudolnie, że rozpadła się na kawałki.

Z opowiadań wiemy, że rzeźba ta, umieszczona na gzymsie po prawej stronie zakrystii przedstawiała psa szykującego się do skoku, których w łapach dzierżył ludzką kość piszczelową.
¨¨¨
Powiadano, że figurę umieszczono na kościelnym gzymsie na pamiątkę zarazy, jednej z wielu, która szalejąc w Bytomiu przyniosła straszne żniwo śmierci. Ofiar było tak dużo, że nie miał ich kto grzebać, a psy rozwłóczyły ciała ofiar zarazy po mieście.
¨¨¨
Przytaczano także inną opowieść o pewnym, nieznanym już z imienia budowniczym kościoła sprzed wielu wieków, który posiadał bardzo wiernego psa. Ten kudłaty przyjaciel wszędzie podążał za swoim panem. Tragedia przyszła niespodziewanie. Gdy kończono budowę kościoła okazało się, że budowniczy a zarazem architekt kościoła popełnił błąd w obliczeniach, czym przyczynił się do poniesienia znacznych strat. Zrozpaczony, w chwili załamania wszedł na dach kościoła i skoczył w dół, ponosząc śmierć na miejscu. Widząc to, wierna psina skoczył w dół za swym panem. Ci, którzy kończyli budowę kościoła postawili na pamiątkę tego wydarzenia swoisty pomnik psiej wierności.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 6-7; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 9-10]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.