Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 lipca 2018, Kamil, Robert, Szymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Pierwsza Dama Wiolonczeli w Bytomiu

Pierwsza Dama Wiolonczeli w Bytomiu Data publikacji: 13 października 2016Miała dwanaście lat, kiedy rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w bytomskiej szkole muzycznej. Cecylia Barczyk – niezwykła artystka i ceniony pedagog, 15 października o 18.00 wystąpi w Operze Śląskiej.
 
Cecylia Barczyk zyskała uznanie jako wirtuoz wiolonczeli zarówno w grze solistycznej, jak i kameralnej oraz jako ceniony pedagog. Występowała w największych salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk, wszędzie entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność i recenzentów. Od 1983 roku jest profesorem klasy wiolonczeli na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Stanowego w Towson, łącząc karierę artysty wirtuoza z kształceniem młodych wiolonczelistów z całego świata.
 
Cecylia Barczyk jest również inicjatorką i dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Wiolonczelowego w Towson, gromadzącego artystów - wirtuozów o światowej sławie. Jest współorganizatorką Światowych Kongresów Wiolonczelowych w Petersburgu i Baltimore.
 
Artystka otrzymała wiele nagród i wyróżnień za sukcesy pedagogiczne, m. in. dwukrotnie przyznany przez American Shing Teachers Association – Maryland Chapter tytuł Najlepszego Nauczyciela Roku, a w uznaniu zasług dla propagowania muzyki wiolonczelowej w Chinach, Konserwatorium Muzyczne w Tianjin przyznało jej tytuł Honorowego Profesora Muzyki. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Cecylię Barczyk medalem za wybitne zasługi dla kultury, w 1994 r. odebrała z rąk Prezydenta Bytomia Medal Miasta Bytomia.
 
Podczas sobotniego koncertu otwierającego cykl Zasmakuj muzyki, wiolonczelistce towarzyszyć będzie jej córka,  pianistka, Elizabeth Borowsky. Duet ten znany jest publiczności w wielu krajach świata, bowiem często występuje także z pozostałą częścią rodziny pod nazwą The American Virtuosi.
 
Podczas bytomskiego występu w pierwszej części koncertu zaprezentowane zostaną kompozycje trzech kobiet z przełomu XIX i XX w. znanego jako okres Belle Epoque: Adolphy Le Beau, Melanii Bonis i Cecile Chaminade. Drugą część koncertu wypełnią utwory kompozytorów amerykańskich – George’a Gerswhina, Samuela Barbera i Astora Piazzoli – charakteryzujące się bogactwem oryginalnych melodii i zaskakujących rytmów zainspirowanych jazzem, tangiem i folklorem.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. prytwatne Cecylii Barczyk

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.