Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 lipca 2018, Kamil, Robert, Szymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Phantom na deskach Opery

Phantom na deskach Opery Data publikacji: 20 kwietnia 2014"Phantom" - jeden z najsłynniejszych musicali, który zyskał rozgłos na całym świecie już 21 kwietnia będzie można zobaczyć na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu.

Historia musicalu rozgrywa się w paryskiej Operze. Eryk, człowiek-upiór, urodził się i wychował w katakumbach opery. Nikt nie widział jego twarzy i choć pod maską kryje się drastyczna prawda o jego wyglądzie, zakochany jest w muzyce. Jego ideałem jest uczennica, piękna chórzystka – Christine. To w niej i jej głosie zakochany jest Eryk. W młodej sopranistce kocha się także majętny patron teatru, hrabia Philipp de Chandon. Choć Christine czuje podziw dla swego opiekuna – Upiora, nie potrafi się oprzeć urokowi Philippa. Podążając za głosem swego serca dokonuje wyboru, co wzbudza gniew Eryka...

Musical został napisany na podstawie powieści „Upiór w operze”. W 1911 roku wydał ją zainspirowany opowieściami o tajemniczych podziemiach paryskiej opery, francuski dziennikarz i autor powieści sensacyjnych – Gaston Leroux.

Twórcami musicalu „Phantom” na zlecenie aktora i reżysera Geoffreya Holdera są Maury Yeston i Artur Kopit. Jego projekt powstał w 1983 roku, a prapremiera miała miejsce w 1991 roku w teatrze w Huston w Texasie. Od tego czasu zrealizowano już ponad 1000 przedstawień na całym świecie, a musical stał się wielkim hitem gatunku i do dziś chętnie jest wystawiany na deskach najsłynniejszych oper świata.

W Operze Śląskiej „Phantom”, w reżyserii Daniela Kustosika i pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Knapa, miał swoją premierę 20 lutego 2011 roku. Teraz będzie można go zobaczyć ponownie, 21 kwietnia o 18.00. Bilety na spektakl wciąż są dostępne w cenie od 15 do 50 zł.

Szczegóły tutaj

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.