Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Paweł Lison

Paweł Lison Data publikacji: 9 grudnia 2013Mój Bytom, to tramwaj nr 38, którym jeżdżę od 15 lat. To miejsce, które ma duszę, a ludzie są uśmiechnięci i życzliwi. To jedyny tramwaj na świecie, do którego pasażerowie wchodząc, mówią „dzień dobry”. Tylko na ul. Piekarskiej w Bytomiu pasażerowie wysiadając z tramwaju machają do motorniczego ręką na pożegnanie...

Znam podróżujących „38” jak swoich sąsiadów, wiem, jak się nazywają, co u nich słychać, a ich dzieci nazywają mnie dziadkiem. Mam już ponad 100 „tramwajowych” wnucząt, którzy 6 grudnia każdego roku czekają, aż stanę się dla nich świętym Mikołajem.

Tu obowiązują zasady dobrego wychowania. Nie narzekam, jak wielu, na młodzież, która ponoć nie potrafi się zachować. Moja młodzież potrafi. Jeśli jadą ze mną młodzi ludzie, których nie znam, mówię im, co wolno tu robić, a czego nie wolno. Słuchają.

Mój Bytom to ulica Piekarska, którą jeździ tramwaj. Potrafię z pamięci odtworzyć każdy jej fragment, począwszy od kościoła Świętej Trójcy przez pocztę po zakład pogrzebowy. Mój tramwaj ma miłośników na całym świecie.

Fora internetowe pękają od pozytywnych komentarzy na jego temat, żeby go zobaczyć przyjeżdżają do Bytomia ludzie nie tylko z Polski. Wiozłem w nim nawet gości z Australii i Stanów Zjednoczonych. Mój Bytom to wspaniali ludzie.

Paweł Lison, motorniczy zabytkowego tramwaju nr 38.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.