Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Paweł Kachel

Paweł Kachel Data publikacji: 9 grudnia 2013Tu się urodziłem, tu urodził się mój ojciec, tu mieszkali moi dziadkowie. Skończyłem tu szkołę i działam w różnych organizacjach. Przez wiele lat w harcerstwie, gdzie przeszedłem wszystkie szczeble – od zucha do instruktora, posiadam stopień harcmistrza.

W 1980 roku wstąpiłem do rodzącej się „Solidarności”. Bez wątpienia Bytom kojarzy mi się ze sportem, a przede wszystkim – z piłką nożną. Od 1973 jestem sędzią piłkarskim. Biegam jeszcze po boisku, choć ze względu na wiek mogę prowadzić już jedynie mecze drużyn młodzieżowych. Jestem też przewodniczącym oddziału miejskiego katolickiego stowarzyszenia Civitas Cristiana.

Moją ogromną pasją jest historia Śląska. Z artykułami o Śląsku i Ślązakach staram się docierać do wielu śląskich gazet i czasopism. Ubolewam nad tym, że w śląskim Bytomiu jest... tak mało Śląska. Bo co na przykład przeciętny bytomianin wie o ks. Bonczyku czy o Matce Ewie? Możemy pochwalić się przed całą Polską opowieściami o wielu postaciach, których cechowała, odwaga, heroizm, konsekwencja i upór w dążeniu do celu. I myślę tu zarówno o tych, którzy żyli w Bytomiu kilkaset lat temu, jak i o tych, o których wspomnienie jest jeszcze bardzo świeże.

Cieszę się, że w Bytomiu możemy coś robić, by pamięć o niezwykłych bytomianach przetrwała – myślę tu na przykład o wydanej niedawno książce o artyście Pawle Szneli, której jestem współautorem. Jest jeszcze wiele faktów z historii miasta, które chciałbym przybliżyć bytomianom i wielu ludzi, o których chciałbym opowiedzieć... Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja.

Paweł Kachel – miłośnik historii BytomiaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.