Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Park Fazaniec w Szombierkach

Park Fazaniec w Szombierkach Data publikacji: 16 stycznia 2014Został założony w drugiej połowie XIX wieku przez Ulricha Schaffgotscha jako park prywatny na powierzchni 13,1 ha, na terenach o bardzo specyficznej rzeźbie (dwa wąwozy), poprzez wykorzystanie istniejącego lasu grądowego z niewielką domieszką dębów. Nad przedsięwzięciem pracował Karol Godula, gdyż przy wybudowanym z jego polecenia neorenesansowym pałacu w Szombierkach na park nie było miejsca. W 1933 roku właścicielem parku stała się gmina.

Park słynął w dawnych czasach z bażanciarni (stąd nazwa parku, niem. Fasan- bażant).  W latach dwudziestych, jako jeden z pierwszych parków na terenie Górnego Śląska, został udostępniony pracownikom okolicznych kopalń i mieszkańcom osiedli górniczych. Park Fazaniec jest interesującym przykładem parku krajobrazowego, unikalnego w skali regionu i kraju. W 1987 roku park został wpisany do rejestru zabytków.

Ponad 100 lat po jego założeniu bytomski park jest prawdziwym rajem dla ornitologów. Znajduje się tu kilkadziesiąt gatunków ptaków, nawet zagrożonych wyginięciem. To kolejny dowód na to, że Bytom jest miastem, które potrafi zaskakiwać... także pięknem przyrody.

W 2008 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił, że Fazaniec jest jednym z trzech bytomskich parków (obok Parku Miejskiego w Śródmieściu i miechowickiego Parku Ludowego), któremu przyznano dotacje na odnowę drzewostanów i prac pielęgnacyjnych. Przez Fazaniec przebiega, wyznaczony w 2000 roku, szlak turystyczny im. Karola Goduli. 

 

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.