Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych

Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych Data publikacji: 21 lutego 2018Po takim hasłem już po raz czwarty odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona pamięci Żołnierzom Wyklętym. We wtorek, 20 lutego na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu uczniowie bytomskich szkół poznali nie tylko sylwetki Żołnierzy Niezłomnych, ale zobaczyli również poświęconą im wystawę oraz film.

Podczas sesji wykłady poświęcone Żołnierzom Wyklętym, Armii Krajowej oraz legendarnej „Ince”, czyli Danucie Śledzikównie zaprezentowali pracownicy  Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach -  Kornelia Banaś i Angelika Blinda. Spotkaniu jak co roku towarzyszył pokaz filmu poświęconemu historii i dokonaniom Żołnierzy Wyklętych, wystawa, na której można było zobaczyć zdjęcia Danuty Siedzikówny „Inki” żyjącej w latach 1928–1946, ale także portrety Żołnierzy Wyklętych i miejsc związanych z walką o wolną i niepodległą Polskę.

Na zakończenie spotkania organizatorzy sesji – przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu oraz Szkoły Podstawowej nr 44 im. Uniceff w Bytomiu podsumowali konkursy: wiedzy, plastyczny, literacki i multimedialny, których celem było nie tylko upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych /przypada 1 marca/, ale przede wszystkim upowszechnienie wśród uczniów bytomskich szkół wiedzy o zapomnianych bohaterach, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny.

Warto dodać, że podobnie, jak w poprzednich latach harcerze złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych, którzy spoczywają na bytomskich cmentarzach.

Przypominamy także, że 1 marca br. odbędą się miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten ma przypominać i upamiętniać losy polskich żołnierzy, którzy nie godzili się na narzucone im siłą: rzeczywistość i nowy ustrój. Podejmując nierówną walkę, zostali „wyklęci” przez powojenny reżim komunistyczny, skazujący ich na tortury, wieloletnie więzienia, zsyłki oraz niejednokrotnie karę śmierci. Tą walkę „żołnierze wyklęci” toczyli wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co roku w całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające ich działalność, marsze pamięci, dyskusje oraz spotkania, w których młodzież poznaje prawdziwą historię Żołnierzy Wyklętych.

Wyniki konkursów

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.