Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Noc Teatrów Metropolii

Bezsenna, kolorowa i pełna wrażeń. Taka właśnie będzie tegoroczna odsłona Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się 29 września. Na widzów czeka prawie 100 spektakli i atrakcji specjalnych: na scenie i w plenerze, klasycznie i offowo.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Ostatnie wakacyjne odkrywanie Bytomia

Ostatnie wakacyjne odkrywanie Bytomia Data publikacji: 26 sierpnia 2017Ani tropikalne upały, ani deszcz nie odstraszał miłośników odkrywania ciekawych zakątków naszego miasta, którzy podczas mijających wakacji brali udział w wycieczkach w ramach cyklu Poznaj Bytom z przewodnikiem. W sobotę /26 sierpnia/ zwiedzaliśmy Wzgórze Św. Małgorzaty. Był to ostatni spacer w tej edycji wydarzenia.

Podczas ostatniej wycieczki Małgorzata Janota – przewodnik PTTKu – oprowadziła zwiedzających po najstarszym znanym miejscu osadniczym w Bytomiu – obronnym grodzisku na Wzgórzu św. Małgorzaty. Na trasie wycieczki znalazł się również urbanistyczny układ średniowiecznego Bytomia, pozostałości średniowiecznych murów obronnych oraz relikty tamtych czasów znajdujące się w kościele św. Wojciecha i w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uczestnicy wycieczki zobaczyli również replikę tzw. tympanonu fundacyjnego Jaksy - jest to najstarszy zachowany w Polsce tympanon fundacyjny pochodzący najprawdopodobniej z lat 1160-1163. Dla historia naszego miasta ma on ogromne znaczenie symboliczne, ponieważ umieszczono na nim fundatora kościoła na Wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu - księcia Bolesława Kędzierzawego wraz z synem Leszkiem.

Podczas dziewięciu wycieczek prowadzonych przez członków bytomskiego oddziała PTTK bytomianie oraz mieszkańcy miast ościennych zwiedzili m.in. Sąd Rejonowy, Muzeum Górnośląskie, schron przeciwlotniczy w Miechowicach, budynki bytomskich szkół: IV LO, Szkoły Muzycznej czy Zespołu Szkół Budowlanych. Nie zabrakło również wycieczki po najciekawszych świątyniach Bytomia czy zabytkowych cmentarzach. Miłośnicy przyrody odwiedzili bytomskie zielone płuca – Żabie Doły. Organizatorzy umożliwili również zwiedzanie niedostępnego na co dzień miejsca - Aresztu Śledczego w Bytomiu.

We wszystkich tegorocznych wycieczkach wzięło udział prawie pół tysiąca zwiedzających.

Autor: ww
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.