Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2017, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śląskie smaki, śląskie wice. Zapraszamy na Biesiadę Rozbarską

Miłośników dobrej zabawy zapraszamy na pięciogodzinny maraton ze śląskim humorem, śląską kuchnią oraz wieloma innymi atrakcjami. Już 20 października we wnętrzu zrewitalizowanej Cechowni byłej KWK Rozbark odbędzie się kolejna Biesiada Rozbarska.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Ostatnie wakacyjne odkrywanie Bytomia

Ostatnie wakacyjne odkrywanie Bytomia Data publikacji: 26 sierpnia 2017Ani tropikalne upały, ani deszcz nie odstraszał miłośników odkrywania ciekawych zakątków naszego miasta, którzy podczas mijających wakacji brali udział w wycieczkach w ramach cyklu Poznaj Bytom z przewodnikiem. W sobotę /26 sierpnia/ zwiedzaliśmy Wzgórze Św. Małgorzaty. Był to ostatni spacer w tej edycji wydarzenia.

Podczas ostatniej wycieczki Małgorzata Janota – przewodnik PTTKu – oprowadziła zwiedzających po najstarszym znanym miejscu osadniczym w Bytomiu – obronnym grodzisku na Wzgórzu św. Małgorzaty. Na trasie wycieczki znalazł się również urbanistyczny układ średniowiecznego Bytomia, pozostałości średniowiecznych murów obronnych oraz relikty tamtych czasów znajdujące się w kościele św. Wojciecha i w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uczestnicy wycieczki zobaczyli również replikę tzw. tympanonu fundacyjnego Jaksy - jest to najstarszy zachowany w Polsce tympanon fundacyjny pochodzący najprawdopodobniej z lat 1160-1163. Dla historia naszego miasta ma on ogromne znaczenie symboliczne, ponieważ umieszczono na nim fundatora kościoła na Wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu - księcia Bolesława Kędzierzawego wraz z synem Leszkiem.

Podczas dziewięciu wycieczek prowadzonych przez członków bytomskiego oddziała PTTK bytomianie oraz mieszkańcy miast ościennych zwiedzili m.in. Sąd Rejonowy, Muzeum Górnośląskie, schron przeciwlotniczy w Miechowicach, budynki bytomskich szkół: IV LO, Szkoły Muzycznej czy Zespołu Szkół Budowlanych. Nie zabrakło również wycieczki po najciekawszych świątyniach Bytomia czy zabytkowych cmentarzach. Miłośnicy przyrody odwiedzili bytomskie zielone płuca – Żabie Doły. Organizatorzy umożliwili również zwiedzanie niedostępnego na co dzień miejsca - Aresztu Śledczego w Bytomiu.

We wszystkich tegorocznych wycieczkach wzięło udział prawie pół tysiąca zwiedzających.

Autor: wa
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.