Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej - wsparcie specjalistów i dach nad głową

Data publikacji: 10 sierpnia 2018Ofiary przemocy domowej i zdarzeń losowych znajdą schronienie i pomoc specjalistów w Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Wrocławskiej 46. Miejsce pomocy dla osób w kryzysie sprzyja pracy terapeutów, którzy w dość krótkim czasie muszą pomóc ofierze stanąć na nogi.

Takie wsparcie do tej pory udzielane było w Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom przy ul. Tarnogórskiej 3. Niemniej Ustawa o pomocy społecznej mówi o tym, że jednostki organizacyjne pomocy społecznej, zapewniające całodobowe usługi, nie mogą znajdować się w jednym budynku z izbą wytrzeźwień. Dlatego trzeba było znaleźć inne miejsce dla osób poszkodowanych. System wsparcia został nieco przeorganizowany, a Ośrodek Interwencji Kryzysowej włączony w struktury Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - mówi dyrektor MOPR Rafał Szpak.
oik.jpg

W OIK-u jest miejsce dla maksymalnie 16 osób. Mogą one liczyć nie tylko na dach nad głową, ale i na pomoc specjalistów. Maksymalnie mogą przebywać u nas do 3 miesięcy. To okres krótki, ale bardzo intensywny, zarówno dla naszych podopiecznych, jak i pracowników - mówi Marta Szmelcer, p.o. kierownika Ośrodka. Ludzie trafiają do nas z różnych przyczyn. Zapewniamy schronienie przede wszystkim ofiarom przemocy. Jednak nasi specjaliści zapewniają pomoc psychologiczną także osobom, które znalazły się w różnych sytuacjach kryzysowych. Każdą sytuację traktujemy indywidualnie - zapewnia Marta Szmelcer.

Warto podkreślić, że na doposażenie hostelu i sal terapeutycznych OIK-u, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie otrzymał 78 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu będziemy realizować trzecią odsłonę projektu "Drogowskaz dla rodzin", tym razem pod hasłem "strefa bezpieczeństwa" - mówi Marta Szmelcer. W ramach projektu zaplanowaliśmy działania edukacyjne i warsztaty dla ofiar przemocy. Chcemy zachęcić je do udziału w terapii, pracy nad sobą i swoim związkiem, a także uświadomić, jak traumatyczne dla dzieci jest dorastanie w atmosferze agresji i okazywania siły.

Dodajmy, że dwie poprzednie edycje projektu "Drogowskaz dla rodzin" spotkały się z dużym zainteresowaniem. W mieście prowadzone były kampanie informacyjne, warsztaty dla rodziców uświadamiające m.in. czym jest przemoc wobec dzieci i jak unikać destrukcyjnych zachowań w życiu codziennym. Psychologowie i terapeuci pracowali też podczas warsztatów z ojcami osadzonymi w areszcie śledczym, by przygotować ich na niełatwe relacje w rodzinie po powrocie na wolność.

oik1.jpg

 


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.