Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 listopada 2018, Amelia, Albert, Leopold

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Opowiedzieli tragedię górników z Wujka

Opowiedzieli tragedię górników z Wujka Data publikacji: 16 stycznia 2017Po raz pierwszy na scenie Opery Śląskiej zaprezentowany został wczoraj, 15 stycznia spektakl „Wujek.81” /czarna ballada/ w reżyserii Roberta Talarczyka. Przedstawienie to nie tylko historia tragicznych wydarzeń z kopalni Wujek z 1981 roku, gdzie zginęło dziewięciu górników, ale także obraz świata za żelazną kurtyną.

Prapremiera spektaklu, upamiętniającego tragedię na kopalni Wujek w Katowicach w 1981 roku, miała miejsce 17 grudnia 2016 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach. Teraz, po raz pierwszy na deskach Opery Śląskiej, dzieło Roberta Talarczyka /scenarzysty i reżysera/ zobaczyli widzowie w Bytomiu.

16 grudnia 1981 roku. W Polsce od kilku dni trwa stan wojenny. W kopalni Wujek w Katowicach dochodzi do masakry górników. Podczas spektaklu widzowie nie tylko poznają historię tragicznych wydarzeń w śląskiej kopalni, ale także losy czterech chłopców - Rafała, Grzegorza, Adama Tomasza, w których oczach światy wyobraźni i realny przenikają się.

Spektakl to również historia świata za żelazną kurtyną, do którego przychodzą paczki z RFN, w którym puszcza się zagraniczne filmy, kupuje niemieckie komiksy na „szaberplacu” i żuje gumę balonową. Wszyscy znamy tę historię, choć w ten sposób jeszcze nikt jej nie opowiadał…

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.