Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 maja 2018, Joanna, Zuzanna, Milena

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gratka dla miłośników militariów

Ponad 20 grup rekonstrukcyjnych, pokazy walk rycerskich, zabytkowych samochodów militarnych, umundurowania i uzbrojenia oraz możliwość zwiedzania podziemnego, przeciwlotniczego schronu z nowymi wystawami. Tak zapowiada się I Śląski Zlot Grup Rekonstrukcyjnych, który 31 maja o 12.00 odbędzie się w Bytomiu – Miechowicach.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Opowiedzieli tragedię górników z Wujka

Opowiedzieli tragedię górników z Wujka Data publikacji: 16 stycznia 2017Po raz pierwszy na scenie Opery Śląskiej zaprezentowany został wczoraj, 15 stycznia spektakl „Wujek.81” /czarna ballada/ w reżyserii Roberta Talarczyka. Przedstawienie to nie tylko historia tragicznych wydarzeń z kopalni Wujek z 1981 roku, gdzie zginęło dziewięciu górników, ale także obraz świata za żelazną kurtyną.

Prapremiera spektaklu, upamiętniającego tragedię na kopalni Wujek w Katowicach w 1981 roku, miała miejsce 17 grudnia 2016 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach. Teraz, po raz pierwszy na deskach Opery Śląskiej, dzieło Roberta Talarczyka /scenarzysty i reżysera/ zobaczyli widzowie w Bytomiu.

16 grudnia 1981 roku. W Polsce od kilku dni trwa stan wojenny. W kopalni Wujek w Katowicach dochodzi do masakry górników. Podczas spektaklu widzowie nie tylko poznają historię tragicznych wydarzeń w śląskiej kopalni, ale także losy czterech chłopców - Rafała, Grzegorza, Adama Tomasza, w których oczach światy wyobraźni i realny przenikają się.

Spektakl to również historia świata za żelazną kurtyną, do którego przychodzą paczki z RFN, w którym puszcza się zagraniczne filmy, kupuje niemieckie komiksy na „szaberplacu” i żuje gumę balonową. Wszyscy znamy tę historię, choć w ten sposób jeszcze nikt jej nie opowiadał…

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.