Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Opera Śląska

Opera Śląska Data publikacji: 10 grudnia 2013Rosnące na przełomie XIX i XX wieku potrzeby i ambicje kulturalne mieszczaństwa stały się inspiracją do powołania stałego teatru wraz z domem koncertowym. Pomysłodawcą był ówczesny dyrektor bytomskiego Banku Gospodarczego, a jednocześnie wielki miłośnik muzyki – Franz Landsberger.

Dwufasadowy budynek, którego projektantem był mistrz budowlany Aleksander Böhm z Berlina, powstał w latach 1900 – 1901 w miejscu zajmowanym uprzednio przez słynny cyrk Blumenfelda na rogu Kaiserplatz (obecnie pl.Sikorskiego) oraz Gymnasialstrasse (ul. Moniuszki).

Gmach otworzył podwoje jesienią 1901 roku. Jednoczył w swych murach dwa obiekty: salę koncertową i Teatr Miejski. Był pierwszą tej miary placówką kulturalną powołaną do życia na Górnym Śląsku. W ciągu niespełna 3 lat wzniesiono monumentalny obiekt w stylu neoklasycyzmu. W 1910 roku Konrad Segnitz przeprojektował kulisy teatru, a w 1927 r. profesor Hans Pölzig przebudowywał wnętrze sali koncertowej (dziś sala ćwiczebna baletu). Ten reprezentacyjny, dwufasadowy obiekt wyposażono we wspaniałą salę teatralną, bogatą w stiuki, złocenia i oryginalny żyrandol. Dwa poziomy balkonów widowni obejmują całą powierzchnię bocznych ścian sali, aż po samą scenę.

Po przejęciu władzy w Niemczech w 1933 roku naziści dostrzegli propagandową rolę bytomskiego teatru na Górnym Śląsku. Wprowadzono całoroczny sezon teatralny i dopiero w momencie pogarszającej się sytuacji na froncie w 1944 roku przerwano występy i zabezpieczono obiekt przez zniszczeniami. Jesienią 1945 roku w części teatralnej gmachu umieszczono Katowicką Operę Śląską. Jej twórcą był znany śpiewak i pedagog – Adam Didur. Początkowo sądzono, że ulokowanie Opery Katowickiej w Bytomiu, to stan przejściowy, jednak przybycie do Bytomia wysiedlonych pracowników Opery Lwowskiej, sprawiło, że pozostała w Bytomiu.

Groźny pożar, jaki wybuchł w gmachu opery w 2000 roku, doszczętnie strawił dużą salę baletową, dawny budynek Filharmonii (Konzerthaus) i oryginalne wnętrze Sali Hansa Pölziga. W czasie gaszenia pożaru zniszczeniu uległy pokoje korepetytorskie, sala chórowa, sala orkiestrowa, Wyremontowany budynek Opery Śląskiej w Bytomiu jest dziś jednym z najbardziej okazałych zabytków Śląska.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.