Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina Data publikacji: 10 grudnia 2013Pierwsze Gimnazjum Katolickie, Gimnazjum Klasyczne Męskie, rozpoczęło działalność w 1866 roku w pomieszczeniach wynajętych od prywatnych właścicieli. Zaraz też wykupiono grunty miejskie i rozpoczęto realizację własnego budynku szkolnego. Projekt wykonał architekt Paweł Jackisch w latach 1866-67.

Wolno stojący, ceglany gmach ma wyraźne neogotyckie cechy stylowe. W środkowym ryzalicie frontowym uwagę przyciągają wysokie okna zakończone ślepymi maswerkami i ostrołukowy portal. Wzdłuż górnej części ścian budynku biegnie poddachowy fryz arkadowy, nad którym znajduje się stylizowana attyka i pinakle zakończone kwiatonami.

Ciekawe jest też dobrze zachowane wnętrze szkoły, zwłaszcza reprezentacyjna aula o neogotyckim wystroju. W 1889 roku gimnazjum zostało upaństwowione, stając się pod koniec XIX wieku jednym z największych na Górnym Śląsku. W 1918 roku szkole nadano imię feldmarszałka Paula von Hindenburga, który obrał sobie budynek szkoły za punkt dowodzenia na początku I wojny światowej.

Przez lata swojego istnienia gimnazjum było najpierw jedyną, a potem najlepszą, kształcącą na najwyższym poziomie szkołą średnią w mieście. Gwarantowała to starannie dobierana kadra profesorska, do której należeli: wybitny teolog ks. Karl Flöckner, jego następca ks. Paul Reinelt uczący w latach 1906-1939 czy profesor języków obcych, znany poliglota Paul Kronenberg.

Jesienią 1945 roku w budynku tym umieszczono założone przez Mariana Stoińskiego Konserwatorium Muzyczne, zwane też Miejską Szkołą Muzyczną, która obecnie używa nazwy Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Działając od ponad sześćdziesięciu lat, wykształciła wielu znanych dzisiaj w kraju i za granicą instrumentalistów, dyrygentów i kompozytorów.

Tekst zaczerpnięty z publikacji: „Zabytkowe budynki szkolne Śródmieścia  Bytomia" Tomasza Śmiałka.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.