Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2018, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Odkryto fundamenty bytomskiej synagogi

Odkryto fundamenty bytomskiej synagogi Data publikacji: 24 sierpnia 2017Po żydowskim dziedzictwie w Bytomiu, niewiele zostało: cmentarz przy ul. Piekarskiej i pamiątkowa tablica na pl. Grunwaldzkim, gdzie do 1938 r. stała synagoga. To właśnie tam, podczas robót ziemnych natrafiono wczoraj /23 sierpnia/ na jej pozostałości.

Podczas prac prowadzonych przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w ramach modernizacji sieci ciepłowniczej, odkryto fragmenty ceglanych i kamiennych konstrukcji. Prowadzący w tym miejscu ratownicze badania archeologiczne pracownicy Muzeum Górnośląskiego, zidentyfikowali je jako fundamenty bożnicy z 1869 roku.

Jak zaznacząją archeolodzy, to pierwszy namacalny dowód istnienia tego obiektu, nie licząc, rzecz jasna, tych udokumentowanych. Przypomnijmy, że synagoga znajdowała się przy placu Grunwaldzkim (niegdyś Friedrich Wilhelm Platz). Wybudowana w stylu mauretańskim, w późniejszych latach została rozbudowana.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. podzieliła los setek takich obiektów w III Rzeszy, padając łupem nazistów. Spalone ruiny zostały później rozebrane, a gruz wykorzystano do zasypania stawów na przedmieściach.

Warto tu też wspomnieć o zeszłorocznej wystawie muzeum, na której zaprezentowano wyniesioną ze zgliszczy bytomskiej synagogi kipę (tradycyjne nakrycie głowy pobożnych Żydów) należącą do Samuela Hirscha, bytomskiego Żyda, która jako świadectwo Holokaustu trafiła do Izraela, a następnie do Bytomia. Zarówno ta wystawa, jak i archeologiczne odkrycie przy pl. Grunwaldzkim staje się punktem wyjścia do rozmów o historii Bytomia, jego wielokulturowości, której nieodzowną częścią była tworząca miasto społeczność żydowska.

Znaleziony w trakcie wykopalisk fragment został prawdopodobnie pozyskany z rozbiórki innych budynków miasta, co jak wskazują muzealni archeolodzy, stanowiło w tamtym czasie powszechną praktykę. Cała odkryta konstrukcja zostanie odpowiednio udokumentowana i sfotografowana. To pozwoli w sposób naukowy i symboliczny poszerzyć naszą wiedzę o Żydach z Bytomia. O dalszych ustaleniach muzeum będzie na bieżąco informować.
 
Arch.MBGsynagoga.jpg

Autor: AK
Zdjęcia: arch. Muzeum Górnośląskie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.