Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Odkryj tajemnicę Szybu Południowego KWK Miechowice!

Odkryj tajemnicę Szybu Południowego KWK Miechowice! Data publikacji: 3 listopada 2016Tajemnica związana z Szybem Południowym nieistniejącej już kopalni Miechowice rozpala wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy już od przeszło 50 lat. Historią tego miejsca interesują się także bytomianie, których 12 listopada zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu „Tajemniczy Bytom”. Tym razem odkryjemy zagadkę Szybu Południowego.

Szyb Południowy byłej KWK Miechowice wedle krążących informacji ma skrywać w sobie do dzisiaj niewyjaśnioną zagadkę, której początek sięga przełomu lat 1944/1945. Wtedy to, w odrestaurowanym specjalnie w tym celu szybie, Niemcy mieli ukryć kilkadziesiąt różnej wielkości skrzyń o nieustalonej do dzisiaj zawartości. Od lat krąży wśród poszukiwaczy i badaczy teoria o ukryciu tam kosztowności, złota, dzieł sztuki, a nawet tajnych dokumentów katowickiego Gestapo. Tajemniczy ładunek w szybie znajdować ma się tam do dzisiaj…

To sekretne miejsce będzie celem kolejnej wycieczki organizowanej w ramach projektu „Tajemniczy Bytom”. W lesie, przy pozostałościach szybu o jego losach opowie Maciej Bartków - koordynator projektu i autor książki „Tajemnica Szybu Południowego”. Jeżeli warunki pozwolą uczestnicy wycieczki zajrzą do jego początkowej części!

Zapisy na wycieczkę prowadzone są przez Biuro Promocji Bytomia, mailowo: promo@um.bytom.pl lub telefonicznie 32 386 36 69. Ilość miejsc ograniczona /do 50 osób/.

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 12 listopada o 11.00. Zbiórka na Placu Jana III Sobieskiego. Prosimy uczestników o zabranie latarek.
szyb.jpg
Pozostałości po Szybie Południowym byłej KWK Miechowice

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Wieże szybów KWK Miechowice - źródło www.tajemniczybytom.pl/ze zbiorów Izby Tradycji KWK Sośnica

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.