Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Odkryj tajemnicę Szybu Południowego KWK Miechowice!

Odkryj tajemnicę Szybu Południowego KWK Miechowice! Data publikacji: 3 listopada 2016Tajemnica związana z Szybem Południowym nieistniejącej już kopalni Miechowice rozpala wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy już od przeszło 50 lat. Historią tego miejsca interesują się także bytomianie, których 12 listopada zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu „Tajemniczy Bytom”. Tym razem odkryjemy zagadkę Szybu Południowego.

Szyb Południowy byłej KWK Miechowice wedle krążących informacji ma skrywać w sobie do dzisiaj niewyjaśnioną zagadkę, której początek sięga przełomu lat 1944/1945. Wtedy to, w odrestaurowanym specjalnie w tym celu szybie, Niemcy mieli ukryć kilkadziesiąt różnej wielkości skrzyń o nieustalonej do dzisiaj zawartości. Od lat krąży wśród poszukiwaczy i badaczy teoria o ukryciu tam kosztowności, złota, dzieł sztuki, a nawet tajnych dokumentów katowickiego Gestapo. Tajemniczy ładunek w szybie znajdować ma się tam do dzisiaj…

To sekretne miejsce będzie celem kolejnej wycieczki organizowanej w ramach projektu „Tajemniczy Bytom”. W lesie, przy pozostałościach szybu o jego losach opowie Maciej Bartków - koordynator projektu i autor książki „Tajemnica Szybu Południowego”. Jeżeli warunki pozwolą uczestnicy wycieczki zajrzą do jego początkowej części!

Zapisy na wycieczkę prowadzone są przez Biuro Promocji Bytomia, mailowo: promo@um.bytom.pl lub telefonicznie 32 386 36 69. Ilość miejsc ograniczona /do 50 osób/.

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 12 listopada o 11.00. Zbiórka na Placu Jana III Sobieskiego. Prosimy uczestników o zabranie latarek.
szyb.jpg
Pozostałości po Szybie Południowym byłej KWK Miechowice

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Wieże szybów KWK Miechowice - źródło www.tajemniczybytom.pl/ze zbiorów Izby Tradycji KWK Sośnica

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.