Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lipca 2018, Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Odkryj historię bytomskich nekropolii

Odkryj historię bytomskich nekropolii Data publikacji: 15 czerwca 2016Historia, architektura i ludzie. W najbliższą niedzielę, 19 czerwca warto zabrać aparat na spacer po bytomskich nekropoliach, podczas którego dowiemy się gdzie znajdują się krypty dawnych właścicieli Bytomia, hrabiów Henckel von Donnersmarck, a także poznamy prawdopodobne miejsca pochówku Piastów bytomskich.

Spacer odbędzie się w ramach akcji „Przerwa na Bytom”, której celem jest odkrywanie dawnej, wielokulturowej strony naszego miasta. Uczestnicy spaceru odwiedzą między innymi miejsca zapomniane, jak na przykład nieistniejący żydowski kirkut na dawnych wałach miejskich, a także zamkniętą w 1865 roku nekropolię przy neogotyckim kościele Świętej Trójcy. Z kolei podczas wizyty na cmentarzu Mater Dolorosa, nazywanym „bytomskimi Powązkami”, będzie można dowiedzieć się więcej o spoczywających tam zasłużonych mieszkańcach: księżach, lekarzach, nauczycielach i ludziach kultury.

Bytomskie nekropolie zasługują na pamięć i szacunek. Poprzez nie można odkryć i zrozumieć tożsamość miasta. Spacer historyczny, odbywający się w ramach akcji „Przerwa na Bytom”, jest ku temu doskonałą okazją
– mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom, będącej organizatorem wydarzenia. Warto zabrać ze sobą aparat, by wyjątkowe miejsca zachować w pamięci i na fotografiach – dodaje Petters.

To już drugi spacer, który ma pomóc mieszkańcom przekonać się o niezwykłości Bytomia – pierwszy, fotograficzny, miał miejsce pod koniec maja. Obie wycieczki są częścią akcji „Przerwa na Bytom”, w której codziennie można było odebrać wejściówki do teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki oraz obiektów sportu i rozrywki.

Przewodnikiem w ramach niedzielnej wycieczki będzie historyk Tomasz Śmiałek, autor między innymi publikacji poświęconych Bytomiowi. Początek wycieczki o 10.00 przed fontanną Agory Bytom. Zapisy na spacer odbywają się przez potwierdzenie udziału w wydarzeniu na Facebooku Agory Bytom.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: K. Kadis

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.