Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 czerwca 2018, Elzbieta, Paula, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pojedź na miniobóz za 30 zł

Już od najbliższego poniedziałku, 11 czerwca ruszają zapisy na miniobozy w Kokotku. Jak co roku mogą w nich wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, którzy spędzą cztery dni w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym. Pierwszy turnus już 24 czerwca.

Odkrycia galmanu pod Szarlejem

Data publikacji: 10 grudnia 2013W czasach wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miechowicki zamek wybrany został na kwaterę jednego z majorów szwedzkiej armii walczącej z wojskami cesarskimi.

Jak się okazało, ten niepozorny z wyglądu oficer posiadał ogromną wiedzę na temat bogactw mineralnych, które ukrywała ziemia jego ojczyzny, a także był jednym z największych znawców zagadnień metalurgii w swoim kraju. W trakcie swego pobytu w podbytomskich Miechowicach, jak powiadali ludzie: krążył po okolicznych włościach z szeroko otwartymi oczami. W trakcie jednej ze swoich wypraw odkrył w okolicy Szarleja, małej wioski leżącej pomiędzy Rozbarkiem a Piekarami, kryształy rudy zwanej galmanem. Już po odjeździe majora wybudowano w tym miejscu kopalnią, w której wydobywano galman – ważną rudę cynku – wykorzystywaną w początkowym okresie do produkcji mosiądzu, a później otrzymywano z niej cynk i inne metale.

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 5; Schellhammer K.E.: Oberschlesische Sagenspiegel, Peiskretscham 1942, s. 52-53]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.