Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Odkrycia galmanu pod Szarlejem

Data publikacji: 10 grudnia 2013W czasach wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miechowicki zamek wybrany został na kwaterę jednego z majorów szwedzkiej armii walczącej z wojskami cesarskimi.

Jak się okazało, ten niepozorny z wyglądu oficer posiadał ogromną wiedzę na temat bogactw mineralnych, które ukrywała ziemia jego ojczyzny, a także był jednym z największych znawców zagadnień metalurgii w swoim kraju. W trakcie swego pobytu w podbytomskich Miechowicach, jak powiadali ludzie: krążył po okolicznych włościach z szeroko otwartymi oczami. W trakcie jednej ze swoich wypraw odkrył w okolicy Szarleja, małej wioski leżącej pomiędzy Rozbarkiem a Piekarami, kryształy rudy zwanej galmanem. Już po odjeździe majora wybudowano w tym miejscu kopalnią, w której wydobywano galman – ważną rudę cynku – wykorzystywaną w początkowym okresie do produkcji mosiądzu, a później otrzymywano z niej cynk i inne metale.

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 5; Schellhammer K.E.: Oberschlesische Sagenspiegel, Peiskretscham 1942, s. 52-53]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.