Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Odeszła Beata Widera

Odeszła Beata Widera Data publikacji: 19 stycznia 2018W wieku 80 lat zmarła Beata Widera, najstarsza pracowniczka Opery Śląskiej. Bytomski teatr od kulis znała jak nikt inny – związana z nim była przez 63 lata.
 
Miała szesnaście lat, kiedy rozpoczęła pracę gońca w operze. Następnie została skierowana na kurs maszynopisma i telefonistki. Ten drugi dał jej zatrudnienie na kolejną dekadę. Zajmowała się też sprawami biurowymi, była sekretarką w dziale artystycznym, kierowniczką wodowni.

Nabywszy prawa emerytalne, nie wyobrażała sobie życia bez opery. Jak mówiła o przejściu na emeryturę w jednym z wywiadów: W domu jak się coś robiło, to jeszcze można było wytrzymać, ale potem to takie nudy! Tak mnie ciągnęło. Chociaż przyjechać tu, (...) pogadać (...).

Nadal więc pracowała jako bileterka i szatniarka. O swojej pracy i wielkich artystach, których spotkała na swojej drodze, mówiła w wywiadzie do książki „Heroiny! Rozmowy o operze, ludziach i życiu”, która w najbliższych dniach pojawi się na półkach księgarni.

Uroczytości pogrzebowe odbyły się dziś /19 stycznia/ kościele Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. Opera Śląska

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.