Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Obszar Warowny Śląsk. Punkty oporu Łagiewniki i Godula

Obszar Warowny Śląsk. Punkty oporu Łagiewniki i Godula Data publikacji: 14 stycznia 2014Ścieżka pokazuje fragment fortyfikacji stałych OWŚ, położonych w bytomskiej dzielnicy Łagiewniki (przed II wojną światową leżących po stronie polskiej) i rudzkiej dzielnicy Godula. Trasa zaczyna się przy obok schronu bojowego na granicy Bytomia i Chorzowa (przystanek tramwajowy Łagiewniki cmentarz) i prowadzi obok cmentarza, drogą, biegnącą równolegle do ul. Chorzowskiej poniżej nasypu. Po ok. 300 m skręca w lewo skos i wzdłuż trasy dawnej linii kolei prawoodrzańskiej prowadzi do ul. Krzyżowej w Łagiewnikach, gdzie znajduje się kolejny schron bojowy. Następnie obok stadionu ŁKS Łagiewniki, na terenie którego wzniesiono schron bojowy piechoty. Ul. Krzyżową dochodzimy do ul. Świętochłowickiej, za którą przy ul. Spacerowej, obok ogrodzenia basenu, znajduje się ciężki schron bojowy (niegdyś z armatą polową 75 mm ). Z ul. Spacerowej ścieżka dydaktyczna biegnie do ul. Fabrycznej, przy której na prywatnej posesji wznosi się kolejny obiekt fortyfikacyjny – dwukondygnacyjny schron bojowy z półkopułą pancerną. Ulicą Fabryczną dochodzimy do ogrodzenia zlikwidowanej huty „Zygmunt”, wzdłuż którego dochodzimy na teren Kolonii Zygmunt, do ul. Kolonia Zygmunt i jej przedłużenia – ul. Kolonia Zgorzelec. Równolegle do ulicy, z lewej strony na zalesionym terenie dawnych hałd i w zabagnionej dolinie Lipinki znajdują się dwa schrony bojowe, ostatnie na terenie Bytomia. Z ul. Kolonia Zygmunta możemy wrócić autobusem do centrum Bytomia, lub kontynuować wycieczkę do Rudy Śląskiej – Goduli. (Z przewodnika Edwarda Wieczorka "Bytom i okolice").

Oznaczenie - biały kwadrat ze skośnym niebieskim paskiem, długość ok. 7 km, z tego na terenie Bytomia ok. 4 km.


Zdjęcia: Fot. Edward Wieczorek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.