Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 listopada 2017, Albert, Janusz, Konrad

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

O upadłości konsumenckiej

Nowa regulacja upadłości konsumenckiej od 31 grudnia 2014r.

Konsument, który popadł w stan niewypłacalności nie ze swojej winy lub rażącego niedbalstwa, może złożyć wniosek o ogłoszeniu upadłości. Nawet gdy konsument przyczynił się do tego stanu, czyli zachodzą przesłanki wykluczające, sąd może w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych względami słuszności lub humanitarnymi uwzględnić wniosek o ogłoszenie upadłości.

Ważnym rozwiązaniem jest to, że nieposiadanie majątku wystarczającego na zabezpieczenie kosztów samego postępowania nie dyskwalifikuje na wstępie konsumentów. Koszty te poniesie za upadłego Skarb Państwa. Konieczne będzie jednak ich zwrócenie w ratach w toku realizacji planu spłat.

Opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 30 zł. Skrócony zostaje także okres, w którym upadły konsument będzie zobowiązany do dokonywania spłat na rzecz wierzycieli z 5 do 3 lat. Po wykonaniu takiego planu spłaty sąd umarza pozostałe zobowiązania konsumenta. Sąd może nawet w szczególnych przypadkach, gdy sytuacja życiowa upadłego na to wskazuje, zadecydować o umorzeniu pozostałych zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłat.

Gdy osoba zgłaszająca upadłość posiada nieruchomość, którą zamieszkuje, będzie mogła zawrzeć układ z wierzycielami szczególnie w sprawie zachowania prawa do mieszkania lub domu.

Jeśli do tego nie dojdzie, nieruchomość musi zostać sprzedana. Ustawa przewiduje zostawienie dłużnikowi środków na opłacenie czynszu za 12 do 24 miesięcy według średniej ceny wynajmu mieszkań w danej okolicy tak, aby konsument mógł wynająć mieszkanie.

Upadłość osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej reguluje art. 491¹ i nast. ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jednolity Dz.U. z 2012r. poz.1112, z późn.zm.)

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.