Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 czerwca 2018, Paulina, Jan, Tomasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacje w Bytomiu

Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne! Co roku możemy się o tym przekonać w Bytomiu, w którym kilkanaście instytucji zapewnia dzieciom wakacyjną naukę i rozrywkę na najwyższym poziomie.

O tym jak aniołowie budulec na nowe miejsce przenieśli

Data publikacji: 10 grudnia 2013Starsi ludzie powiadają, że Maria Winkler, dziedziczka dóbr miechowickich, a jednocześnie fundatorka kościoła św. Krzyża w Miechowicach wyraziła życzenie, by nowa świątynia stanęła w parku zamkowym, dokładnie w miejscu starego kościółka miechowickiego, który tak pięknie opisany został w poemacie księdza Norberta Bonczyka.

Chcąc spełnić kaprys dziedziczki, rozebrano mury starego kościółka i rozpoczęto zwózkę materiału na budowę nowej świątyni. Pewnego razu stwierdzono, że zwiezione kamienie i bale pni wiekowych drzew, które składano w parku nieopodal fundamentów rozebranej budowli kościelnej, znikły.
Odnaleziono je po pewnym czasie na tym wzgórzu, na którym obecnie stoi kościół św. Krzyża. Powiadano, że to aniołowie podczas jednej nocy przenieśli cały ten budulec na nowe miejsce. Zrezygnowano więc z pierwotnego planu budowy i wzniesiono nową, przepiękną świątynię w miejscu przeniesienia materiałów budowlanych przez nieziemskie istoty.

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 9]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.