Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 listopada 2017, Katarzyna, Erazm, Klemens

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

O pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

10 stycznia 2017r. weszły w życie przepisy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów. Przedsiębiorca, który odrzuci reklamację konsumenta będzie musiał poinformować go o możliwości rozwiązania sporu pozasądowo.
 
-    Przedsiębiorca, który zgadza się na pozasądowe rozwiązywanie sporów lub zobowiązuje go do tego prawo ( tak w przypadku podmiotów rynku finansowego czyli m.in. banków, SKOKów lub ubezpieczycieli), informuje o tym na swojej stronie internetowej i w ogólnych warunkach umów. Zobowiązany jest podać nazwę podmiotu, do którego może się zwrócić konsument, by rozwiązać spór, wskazując co najmniej adres jego strony internetowej.
-    Odrzucając reklamację, przedsiębiorca musi poinformować konsumenta o tym, czy zgadza się na rozwiązanie sporu pozasądowo lub, że nie wyraża zgody. Informacje te przekazuje na papierze lub innym trwałym nośniku, odpowiadając konsumentowi na reklamację. Informuje, który podmiot jest do tego właściwy.

-    Brak informacji oznacza automatycznie, że przedsiębiorca zgadza się na rozwiązanie sporu poza sądem.

-    Podmioty, które będą mogły rozwiązywać spory zostaną wskazane na stronie: www.uokik.gov.pl. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie prowadził ich rejestr.

-    Pozasądowe rozwiązywanie sporów jest dla większości przedsiębiorców dobrowolne. Muszą się na nie zgodzić obie strony sporu.

-    Postępowanie wszczynane jest na wniosek konsumenta, chyba że regulamin danego podmiotu pozwala na to, aby sprawę zgłosił przedsiębiorca.

-    Polubowne rozwiązanie sporu jest tańsze i szybsze niż postępowanie sądowe. Sprawa zostanie rozwiązana w ciągu 90 dni od momentu zebrania wszystkich informacji.

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.