Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rekreacja nad Bytomką? Już wkrótce będzie to możliwe!

To jedna z największych inwestycji sportowo – rekreacyjnych w naszym mieście w ostatnich latach. Za ponad 24 mln zł zrekultywowany zostanie blisko 30 ha obszar terenów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki, na granicy Szombierek i Łagiewnik. Prace wchodzą już w decydującą fazę, a ich planowane zakończenie to maj 2019 roku.

Bytom zmienia się na lepsze. To widać!

Spadek bezrobocia, nowi inwestorzy tworzący miejsca pracy, wielomilionowe inwestycje miejskie z rewitalizacją miasta na czele, a także programy dla seniorów, poprawa bezpieczeństwa oraz walka o czysty Bytom. To tylko niektóre działania, jakie w ostatnich latach realizowane są w naszym mieście.

Ponad 41 mln zł dofinansowania na rewitalizację Bobrka

Bardzo się cieszę, że kolejny projekt w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji otrzymał dofinansowanie. Dowodzi to, że proces rewitalizacji Bytomia nie jest zagrożony, a przygotowane przez nas wnioski są dobre – mówi prezydent Bytomia, Damian Bartyla.

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

O przeciwdziałaniu przemocy na forum regionalnym

O przeciwdziałaniu przemocy na forum regionalnym Data publikacji: 10 listopada 2016Jak usprawnić system przeciwdziałania przemocy w rodzinie? O tym mówiła Marta Szmelcer, konsultant Miejskiego Ośrodka Pomocy w Rodzinie w Bytomiu podczas konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Podsumowano tam wczoraj (9 listopada) 10-lecie działalności Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Marta Szmelcer zwracała uwagę, że, aby pomoc wielu instytucji, kierowana do ofiar przemocy przyniosła efekt, trzeba wprowadzić kilka zmian. Na przykład: uprościć procedury „niebieskiej karty”, wprowadzić mechanizmy, które przed wszczęciem postępowania wobec sprawcy przemocy, skutecznie odizolują go od ofiar. Konieczne jest też poszerzenie definicji przemocy o ekonomiczną której doświadcza coraz więcej osób – mówiła Marta Szmelcer. Więcej służb, to znaczy - kuratorzy, żandarmi wojskowi i przedstawiciele specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy - powinno mieć uprawnienia do sporządzania „niebieskiej karty”.

W konferencji wzięła udział jeszcze jedna reprezentantka Bytomia – Beata Klocek z Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Opowiedziała o stosowanym w naszym mieście programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób dopuszczających się przemocy w rodzinie.

Podczas spotkania swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele zespołów interdyscyplinarnych, policji, sądów, prokuratury, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Okręgowej Izby Lekarskiej oraz Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

W grudniu 1995 roku przyjęto Polską Deklarację w sprawie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w której zapisano, że „każdy człowiek doświadczający przemocy ma prawo do pomocy prawnej, socjalnej, psychologicznej i medycznej”. Pierwsze ośrodki interwencji kryzysowej i pierwsze miejsca schronienia dla ofiar przemocy w rodzinie powstały w latach 90. Od 1996 roku działa telefon zaufania „niebieska linia”. W 1998 roku pojawiły się pierwsze formularze „niebieskiej karty”. W 2005 roku uchwalona została pierwsza ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W 2010 roku rozpoczęły działalność Zespoły Interdyscyplinarne. W 2012 roku powstała Regionalna Śląska Koalicja Przeciw Przemocy w Rodzinie. Od 2014 roku realizowany jest rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Przypomnijmy, od kilku tygodni w Bytomiu trwa, zainicjowany przez Martę Szmelcer, projekt „Drogowskaz dla rodzin” dotyczący przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. W jego ramach w Biurze Promocji Bytomia można spotkać się z ekspertami i porozmawiać na temat wychowywania. Najbliższe spotkanie będzie w czwartek, 24 listopada. „Jak być całkiem dobrym, a nieidealnym rodzicem” podpowie Aleksandra Snoch, pedagog i terapeuta. Początek spotkania o 17.00.


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Śląski Urząd Wojewódzki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.