Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 stycznia 2018, Fabian, Sebastian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

O przeciwdziałaniu przemocy na forum regionalnym

O przeciwdziałaniu przemocy na forum regionalnym Data publikacji: 10 listopada 2016Jak usprawnić system przeciwdziałania przemocy w rodzinie? O tym mówiła Marta Szmelcer, konsultant Miejskiego Ośrodka Pomocy w Rodzinie w Bytomiu podczas konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Podsumowano tam wczoraj (9 listopada) 10-lecie działalności Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Marta Szmelcer zwracała uwagę, że, aby pomoc wielu instytucji, kierowana do ofiar przemocy przyniosła efekt, trzeba wprowadzić kilka zmian. Na przykład: uprościć procedury „niebieskiej karty”, wprowadzić mechanizmy, które przed wszczęciem postępowania wobec sprawcy przemocy, skutecznie odizolują go od ofiar. Konieczne jest też poszerzenie definicji przemocy o ekonomiczną której doświadcza coraz więcej osób – mówiła Marta Szmelcer. Więcej służb, to znaczy - kuratorzy, żandarmi wojskowi i przedstawiciele specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy - powinno mieć uprawnienia do sporządzania „niebieskiej karty”.

W konferencji wzięła udział jeszcze jedna reprezentantka Bytomia – Beata Klocek z Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Opowiedziała o stosowanym w naszym mieście programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób dopuszczających się przemocy w rodzinie.

Podczas spotkania swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele zespołów interdyscyplinarnych, policji, sądów, prokuratury, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Okręgowej Izby Lekarskiej oraz Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

W grudniu 1995 roku przyjęto Polską Deklarację w sprawie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w której zapisano, że „każdy człowiek doświadczający przemocy ma prawo do pomocy prawnej, socjalnej, psychologicznej i medycznej”. Pierwsze ośrodki interwencji kryzysowej i pierwsze miejsca schronienia dla ofiar przemocy w rodzinie powstały w latach 90. Od 1996 roku działa telefon zaufania „niebieska linia”. W 1998 roku pojawiły się pierwsze formularze „niebieskiej karty”. W 2005 roku uchwalona została pierwsza ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W 2010 roku rozpoczęły działalność Zespoły Interdyscyplinarne. W 2012 roku powstała Regionalna Śląska Koalicja Przeciw Przemocy w Rodzinie. Od 2014 roku realizowany jest rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Przypomnijmy, od kilku tygodni w Bytomiu trwa, zainicjowany przez Martę Szmelcer, projekt „Drogowskaz dla rodzin” dotyczący przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. W jego ramach w Biurze Promocji Bytomia można spotkać się z ekspertami i porozmawiać na temat wychowywania. Najbliższe spotkanie będzie w czwartek, 24 listopada. „Jak być całkiem dobrym, a nieidealnym rodzicem” podpowie Aleksandra Snoch, pedagog i terapeuta. Początek spotkania o 17.00.


Galeria zdjęć:Autor: iwo
Zdjęcia: Śląski Urząd Wojewódzki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.