Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 kwietnia 2018, Agnieszka, Teodor, Czeslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych nr 6 i 19

Od soboty, 21 kwietnia w związku z modernizacją przejazdu drogowo – tramwajowego w Chorzowie /ul. Katowicka/ nie będą kursowały do Katowic linie tramwajowe nr 6 i 19. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do czwartku, 26 kwietnia /do godziny 4:00/.

Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


EC Szombierki wróci na kulturalną mapę regionu

Elektociepłownia Szombierki znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego przejdzie długo wyczekiwany remont. Przywrócona zostanie także obiektowi funkcja kulturalna.

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

O przeciwdziałaniu przemocy na forum regionalnym

O przeciwdziałaniu przemocy na forum regionalnym Data publikacji: 10 listopada 2016Jak usprawnić system przeciwdziałania przemocy w rodzinie? O tym mówiła Marta Szmelcer, konsultant Miejskiego Ośrodka Pomocy w Rodzinie w Bytomiu podczas konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Podsumowano tam wczoraj (9 listopada) 10-lecie działalności Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Marta Szmelcer zwracała uwagę, że, aby pomoc wielu instytucji, kierowana do ofiar przemocy przyniosła efekt, trzeba wprowadzić kilka zmian. Na przykład: uprościć procedury „niebieskiej karty”, wprowadzić mechanizmy, które przed wszczęciem postępowania wobec sprawcy przemocy, skutecznie odizolują go od ofiar. Konieczne jest też poszerzenie definicji przemocy o ekonomiczną której doświadcza coraz więcej osób – mówiła Marta Szmelcer. Więcej służb, to znaczy - kuratorzy, żandarmi wojskowi i przedstawiciele specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy - powinno mieć uprawnienia do sporządzania „niebieskiej karty”.

W konferencji wzięła udział jeszcze jedna reprezentantka Bytomia – Beata Klocek z Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Opowiedziała o stosowanym w naszym mieście programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób dopuszczających się przemocy w rodzinie.

Podczas spotkania swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele zespołów interdyscyplinarnych, policji, sądów, prokuratury, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Okręgowej Izby Lekarskiej oraz Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

W grudniu 1995 roku przyjęto Polską Deklarację w sprawie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w której zapisano, że „każdy człowiek doświadczający przemocy ma prawo do pomocy prawnej, socjalnej, psychologicznej i medycznej”. Pierwsze ośrodki interwencji kryzysowej i pierwsze miejsca schronienia dla ofiar przemocy w rodzinie powstały w latach 90. Od 1996 roku działa telefon zaufania „niebieska linia”. W 1998 roku pojawiły się pierwsze formularze „niebieskiej karty”. W 2005 roku uchwalona została pierwsza ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W 2010 roku rozpoczęły działalność Zespoły Interdyscyplinarne. W 2012 roku powstała Regionalna Śląska Koalicja Przeciw Przemocy w Rodzinie. Od 2014 roku realizowany jest rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Przypomnijmy, od kilku tygodni w Bytomiu trwa, zainicjowany przez Martę Szmelcer, projekt „Drogowskaz dla rodzin” dotyczący przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. W jego ramach w Biurze Promocji Bytomia można spotkać się z ekspertami i porozmawiać na temat wychowywania. Najbliższe spotkanie będzie w czwartek, 24 listopada. „Jak być całkiem dobrym, a nieidealnym rodzicem” podpowie Aleksandra Snoch, pedagog i terapeuta. Początek spotkania o 17.00.


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Śląski Urząd Wojewódzki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.