Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

O historii Bytomia wiedzą wszystko

O historii Bytomia wiedzą wszystko Data publikacji: 22 czerwca 2017Już po raz osiemnasty odbył się Powiatowy Konkurs Historii Bytomia, który realizowany jest w ramach projektu „Kopalnia Historii Bytomia”. Tym razem wzięło w nim udział 250 uczniów, którzy rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych. 21 czerwca poznaliśmy w Muzeum Górnośląskim laureatów konkursu.

Konkurs pod patronatem Towarzystwa Miłośników Bytomia, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i prezydenta Bytomia – Damiana Bartyli, miał na celu zachęcenie uczniów bytomskich szkół do poznania wielowiekowej historii naszego miasta. Wydarzenie, organizowane od 2000 roku, cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi. W tym roku do konkursu stanęło 250 uczniów szkół podstawowych z klas 2-3 i z klas 4-6, gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych.

Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Wykazaliście się ogromną wiedzą na temat naszego miasta, które ma tak wspaniałą wielowiekową historię - mówił podczas uroczystości zakończenia konkursu Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Dwuetapowy konkurs składał się z eliminacji - w formie testu pisemnego, i finału - w formie pytań pisemnych i zadań praktycznych. Eliminacje do konkursu odbyły się marcu, kwietniu i maju br., zaś finał, w którym wzięło udział 80 uczniów, w siedzibie Towarzystwa Miłośników Bytomia i w Szkołach Podstawowych nr 3 i nr 43 w Bytomiu. Zarówno podczas eliminacji, jak i wielkiego finału imprezy uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu historii Bytomia.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się:

Laureaci w kategorii szkół podstawowych – klasy II – III:
Jakub Magdziarz i Kamil Czarnomski  - Szkoła Podstawowa nr 33.

Laureaci w kategorii szkół podstawowych – klasy IV – VI:
Agata Lis, Marcelina Szulc - Szkoła Podstawowa nr 16.

Laureaci w kategorii szkół gimnazjalnych:
Maksymilian Pakos i Miłosz Palarz - Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi.

Laureaci w kategorii szkół specjalnych:
Esmeralda Cerwenak i Vanessa Walotka - Zespół Szkół Specjalnych nr 3.   

Laureaci w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:                                                                                                                                      
Alicja Białas i Paulina Bociąga – I Liceum Ogólnokształcące.

Organizatorami konkursu są: Szkoła Podstawowa nr 43, Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespół Szkół Specjalnych nr 3 oraz Szkoła Podstawowa nr 43 w Bytomiu.

Konkurs został dofinansowany ze środków gminy Bytom.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.