Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 marca 2018, Józef, Bogdan, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

O historii Bytomia wiedzą wszystko

O historii Bytomia wiedzą wszystko Data publikacji: 22 czerwca 2017Już po raz osiemnasty odbył się Powiatowy Konkurs Historii Bytomia, który realizowany jest w ramach projektu „Kopalnia Historii Bytomia”. Tym razem wzięło w nim udział 250 uczniów, którzy rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych. 21 czerwca poznaliśmy w Muzeum Górnośląskim laureatów konkursu.

Konkurs pod patronatem Towarzystwa Miłośników Bytomia, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i prezydenta Bytomia – Damiana Bartyli, miał na celu zachęcenie uczniów bytomskich szkół do poznania wielowiekowej historii naszego miasta. Wydarzenie, organizowane od 2000 roku, cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi. W tym roku do konkursu stanęło 250 uczniów szkół podstawowych z klas 2-3 i z klas 4-6, gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych.

Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Wykazaliście się ogromną wiedzą na temat naszego miasta, które ma tak wspaniałą wielowiekową historię - mówił podczas uroczystości zakończenia konkursu Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Dwuetapowy konkurs składał się z eliminacji - w formie testu pisemnego, i finału - w formie pytań pisemnych i zadań praktycznych. Eliminacje do konkursu odbyły się marcu, kwietniu i maju br., zaś finał, w którym wzięło udział 80 uczniów, w siedzibie Towarzystwa Miłośników Bytomia i w Szkołach Podstawowych nr 3 i nr 43 w Bytomiu. Zarówno podczas eliminacji, jak i wielkiego finału imprezy uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu historii Bytomia.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się:

Laureaci w kategorii szkół podstawowych – klasy II – III:
Jakub Magdziarz i Kamil Czarnomski  - Szkoła Podstawowa nr 33.

Laureaci w kategorii szkół podstawowych – klasy IV – VI:
Agata Lis, Marcelina Szulc - Szkoła Podstawowa nr 16.

Laureaci w kategorii szkół gimnazjalnych:
Maksymilian Pakos i Miłosz Palarz - Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi.

Laureaci w kategorii szkół specjalnych:
Esmeralda Cerwenak i Vanessa Walotka - Zespół Szkół Specjalnych nr 3.   

Laureaci w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:                                                                                                                                      
Alicja Białas i Paulina Bociąga – I Liceum Ogólnokształcące.

Organizatorami konkursu są: Szkoła Podstawowa nr 43, Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespół Szkół Specjalnych nr 3 oraz Szkoła Podstawowa nr 43 w Bytomiu.

Konkurs został dofinansowany ze środków gminy Bytom.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.