Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 lipca 2018, Kamil, Robert, Szymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

O dyplomacji w ramach Bytomskich Spotkań Europejskich

O dyplomacji w ramach Bytomskich Spotkań Europejskich Data publikacji: 14 lutego 2017Ponad 70 osób wzięło udział wczoraj, 13 lutego w kolejnej odsłonie Bytomskich Spotkań Europejskich, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Tym razem tematem spotkania była dyplomacja, jej znacznie w stosunkach międzynarodowych oraz wpływ na bieg historii.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie bytomskich szkół ponadgimnazjalnych, oraz przedstawiciele samorządu Bytomia i Gliwic. Gośćmi specjalnymi prelekcji byli: pułkownik Tomasz Koczkowski oraz dr Jacek Zrałek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Kolejna odsłona Bytomskich Spotkań Europejskich, szczególnie dla licealistów, była szansą na zapoznanie się z historią i sztuką dyplomacji /narodziła się już w starożytności/, a także zasadami, jakie obowiązują na świecie. Praca dyplomatów nie należy do łatwych. Są to reprezentanci państwa na zewnętrz, dlatego muszą, jak pokazuje historia, ważyć każde słowo – mówiła Magdalena Bosek z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu. W relacjach międzynarodowych szczególne znaczenie ma także protokół dyplomatyczny, który określa reguły postępowania i zachowania dyplomatów – mówiła M. Bosek.

W drugiej części prelekcji poruszona została kwestia wpływu dyplomacji na bieg światowej historii. O tym, jak nie należy prowadzić działań dyplomatycznych na przykładzie telegramu Artura Zimmermanna, opowiadał bytomski historyk Tomasz Sanecki. Wydarzenie to wpłynęło bezpośrednio na bieg wydarzeń I wojny światowej. Próba ingerencji w 1917 roku w wewnętrzne sprawy Ameryki Północnej skończyła się dla Niemiec tragicznie ­ - mówił Tomasz Sanecki, na co dzień pracujący w Wydziale Promocji Bytomia i Kontaktów z Mediami Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Nieostrożna polityka niemieckiego Ministra Spraw Zagranicznych doprowadziła bowiem do przystąpienia Stanów Zjednoczonych do wojny po stronie Ententy, czego skutkiem była rok później klęska Niemiec i ich sojuszników – dodał Sanecki.

Wczorajsza prelekcja była pierwszą z zaplanowanych w tym miesiącu. Już 20 lutego zapraszamy na kolejną odsłonę w ramach Bytomskich Spotkań Europejskich. W spotkaniu „Moja droga do kariery”, w ramach którego zaplanowano wykład dotyczący możliwości pracy w instytucjach unijnych, gościem specjalnym będzie Witold Naturski, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Uczestnicy dowiedzą się jakie wymagania trzeba spełniać, aby pomyślnie przejść proces rekrutacji. Druga część spotkania poświęcona zostanie zawodowi kontrolera ruchu lotniczego.

Cykl spotkań, nad którymi honorowy patronat po raz kolejny objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie potrwa do listopada br.

Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek/Katarzyna Lis

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.