Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Nowy wymiar bezpieczeństwa

Nowy wymiar bezpieczeństwa Data publikacji: 19 kwietnia 2016W obecnej sytuacji geopolitycznej i w przededniu wydarzeń ważnych dla naszego kraju, takich jak Światowe Dni Młodzieży, na które wybierają się również mieszkańcy województwa śląskiego, czy szczyt NATO, kwestie bezpieczeństwa są jednymi z podstawowych spraw, które powinny być dyskutowane. To sfera, w której mieszkańcy miast powinni być edukowani oraz informowani – powiedział Damian Bartyla, prezydent Bytomia podczas konferencji pt. "Miasto-nowy wymiar bezpieczeństwa".

W miniony poniedziałek /18 kwietnia/ w Teatrze Rozbark spotkali się eksperci ds. bezpieczeństwa wewnętrznego. Gościem specjalnym był prof.dr hab.Stanisław Koziej, generał brygady w stanie spoczynku, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Przyczyną terroryzmu międzynarodowego przełomu XX/XXI wieku jest przede wszystkim rozpad świata dwubiegunowego oraz tarcie cywilizacji(...) W Euroatlantyckim środowisku bezpieczeństwa można mówić o końcu ery pozimnowojennej i nowej zimnej wojnie czyli gorzkim pokoju. Stoimy bowiem na progu nowego neozimnowojennego ładu międzynarodowego - mówił generał Koziej.

Podczas kilkugodzinnej konferencji uczestnicy szczególną wagę zawrócili na odpowiedź na kluczowe pytania, jak kierować ludźmi w sytuacji zamachu, ataku terrorystycznego czy napadu. Jak opanować panikę albo w jaki sposób powinien zachować się zakładnik. W razie zagrożeń, sytuacji kryzysowych, a w tym ataków terrorystycznych, z którymi obecnie spotykamy się w Europie, służby doskonale wiedzą co robić. Natomiast nie wiedzą tego mieszkańcy, właściciele firm, odpowiedzialni za swoich pracowników, szefowie i kierownicy w instytucjach państwowych czy samorządowych, dlatego bardzo ważna jest też edukacja społeczeństwa. Jest to punkt wyjścia w myśleniu o  bezpieczeństwie i o naszym zachowaniu w sytuacjach zagrożenia - powiedział nadkom.Tomasz Kępa, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu.

W spotkaniu udział wzięli eksperci i specjaliści, którzy na co dzień szkolą się i pracują nad kwestiami bezpieczeństwa mieszkańców miast. Przybyli także przedstawiciele służb mundurowych.Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach, Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, który pokazali zakres taktyki i techniki interwencji wobec osoby niebezpiecznej, który omówił mjr Piotr Lipiński, Zastępca Komendanta ww Placówki, Rola i znaczenie Straży Granicznej jest bardzo istotna, nadal, mimo, że formalnie granice zostały zniesione - powiedział major. W panelach dyskusyjnych udział wziął również Wojskowy Komendant Uzupełnień w Chorzowie, ppłk Rober Jańczuk, który mówił o roli żołnierzy Narodowych Sił Rzeczypospolitej w niesieniu pomocy mieszkańcom miast w razie zagrożenia. Wojsko służy mieszkańcom miast i na przykład, kiedy zostanie zniszczony most, może taki most wypożyczyć, wojsko posiada bowiem takie środki - podkreślał pułkownik. Ponadto w dyskusji uczestniczyli: Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, bryg.Adam Wilk, który omówił kwestie współdziałania PSP z innymi służbami w sytuacjach zagrożenia, podkreślając jakie mechanizmy zostają uruchomione przez służby ratownicze w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz jakimi siłami i środkami dysponują służby ratownicze dbające o bezpieczeństwo mieszkańców miast. Szef Biura Bezpieczeństwa Miasta Bytomia, Tadeusz Ostrowski przedstawił zasady i procedury postępowania jednostek samorządu terytorialnego w sytuacjach kryzysowych, akcentując, że bezwzględnie w takich sytuacjach trzeba słuchać funkcjonariuszy.

Na zakończenie podkom. Emil Świąder z Wydziału Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Pani Beata - Adamczyk - Nowak, psycholog wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie przedstawili kwestie psychologiczne sytuacji kryzysowych, udzielili rad jak sie należy zachować jako zakładnik, co się dzieje z człowiekiem w sytuacji zagrożenia oraz jak zachowuje sie jednostka w tłumie. Najważniejsze aby zachować spokój, odłożyć emocje na bok i myśleć racjonalnie - podkreśliła psycholog.

Konferencja pt. "Miasto-nowy wymiar bezpieczeństwa" odbyła się, w ramach cyklu spotkań „Nowy Wymiar” organizowanych wraz z Wyższą Szkołą Bankową w Chorzowie. W ubiegłym roku odbyła się konferencja pt. „ Bytom - nowy wymiar inwestycji”.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Wojewody Śląskiego.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.