Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 czerwca 2018, Elzbieta, Paula, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Bytom apeluje do premiera Morawieckiego w sprawie odpadów

Prawie 300 podpisów w trzy godziny. Bytomianie poparli dziś (10 maja) apel Damiana Bartyli, prezydenta Bytomia do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany przepisów Ustawy o odpadach i licznie podpisywali się pod petycją.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Nowy wymiar bezpieczeństwa

Nowy wymiar bezpieczeństwa Data publikacji: 19 kwietnia 2016W obecnej sytuacji geopolitycznej i w przededniu wydarzeń ważnych dla naszego kraju, takich jak Światowe Dni Młodzieży, na które wybierają się również mieszkańcy województwa śląskiego, czy szczyt NATO, kwestie bezpieczeństwa są jednymi z podstawowych spraw, które powinny być dyskutowane. To sfera, w której mieszkańcy miast powinni być edukowani oraz informowani – powiedział Damian Bartyla, prezydent Bytomia podczas konferencji pt. "Miasto-nowy wymiar bezpieczeństwa".

W miniony poniedziałek /18 kwietnia/ w Teatrze Rozbark spotkali się eksperci ds. bezpieczeństwa wewnętrznego. Gościem specjalnym był prof.dr hab.Stanisław Koziej, generał brygady w stanie spoczynku, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Przyczyną terroryzmu międzynarodowego przełomu XX/XXI wieku jest przede wszystkim rozpad świata dwubiegunowego oraz tarcie cywilizacji(...) W Euroatlantyckim środowisku bezpieczeństwa można mówić o końcu ery pozimnowojennej i nowej zimnej wojnie czyli gorzkim pokoju. Stoimy bowiem na progu nowego neozimnowojennego ładu międzynarodowego - mówił generał Koziej.

Podczas kilkugodzinnej konferencji uczestnicy szczególną wagę zawrócili na odpowiedź na kluczowe pytania, jak kierować ludźmi w sytuacji zamachu, ataku terrorystycznego czy napadu. Jak opanować panikę albo w jaki sposób powinien zachować się zakładnik. W razie zagrożeń, sytuacji kryzysowych, a w tym ataków terrorystycznych, z którymi obecnie spotykamy się w Europie, służby doskonale wiedzą co robić. Natomiast nie wiedzą tego mieszkańcy, właściciele firm, odpowiedzialni za swoich pracowników, szefowie i kierownicy w instytucjach państwowych czy samorządowych, dlatego bardzo ważna jest też edukacja społeczeństwa. Jest to punkt wyjścia w myśleniu o  bezpieczeństwie i o naszym zachowaniu w sytuacjach zagrożenia - powiedział nadkom.Tomasz Kępa, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu.

W spotkaniu udział wzięli eksperci i specjaliści, którzy na co dzień szkolą się i pracują nad kwestiami bezpieczeństwa mieszkańców miast. Przybyli także przedstawiciele służb mundurowych.Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach, Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, który pokazali zakres taktyki i techniki interwencji wobec osoby niebezpiecznej, który omówił mjr Piotr Lipiński, Zastępca Komendanta ww Placówki, Rola i znaczenie Straży Granicznej jest bardzo istotna, nadal, mimo, że formalnie granice zostały zniesione - powiedział major. W panelach dyskusyjnych udział wziął również Wojskowy Komendant Uzupełnień w Chorzowie, ppłk Rober Jańczuk, który mówił o roli żołnierzy Narodowych Sił Rzeczypospolitej w niesieniu pomocy mieszkańcom miast w razie zagrożenia. Wojsko służy mieszkańcom miast i na przykład, kiedy zostanie zniszczony most, może taki most wypożyczyć, wojsko posiada bowiem takie środki - podkreślał pułkownik. Ponadto w dyskusji uczestniczyli: Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, bryg.Adam Wilk, który omówił kwestie współdziałania PSP z innymi służbami w sytuacjach zagrożenia, podkreślając jakie mechanizmy zostają uruchomione przez służby ratownicze w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz jakimi siłami i środkami dysponują służby ratownicze dbające o bezpieczeństwo mieszkańców miast. Szef Biura Bezpieczeństwa Miasta Bytomia, Tadeusz Ostrowski przedstawił zasady i procedury postępowania jednostek samorządu terytorialnego w sytuacjach kryzysowych, akcentując, że bezwzględnie w takich sytuacjach trzeba słuchać funkcjonariuszy.

Na zakończenie podkom. Emil Świąder z Wydziału Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Pani Beata - Adamczyk - Nowak, psycholog wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie przedstawili kwestie psychologiczne sytuacji kryzysowych, udzielili rad jak sie należy zachować jako zakładnik, co się dzieje z człowiekiem w sytuacji zagrożenia oraz jak zachowuje sie jednostka w tłumie. Najważniejsze aby zachować spokój, odłożyć emocje na bok i myśleć racjonalnie - podkreśliła psycholog.

Konferencja pt. "Miasto-nowy wymiar bezpieczeństwa" odbyła się, w ramach cyklu spotkań „Nowy Wymiar” organizowanych wraz z Wyższą Szkołą Bankową w Chorzowie. W ubiegłym roku odbyła się konferencja pt. „ Bytom - nowy wymiar inwestycji”.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Wojewody Śląskiego.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.