Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nowi, mali mieszańcy Bytomia

Nowi, mali mieszańcy Bytomia Data publikacji: 20 września 2016Ponad 150 rodziców nowo narodzonych bytomian, odebrało od 1 czerwca w Urzędzie Stanu Cywilnego pakiet powitalny w postaci maskotki bytomskiego lwa oraz śliniaczek z napisem „Witamy w Bytomiu. Od początku tego roku w Bytomiu zostało zameldowanych 868 dzieci.

Urząd Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka - to tam swoje pierwsze kroki kierują rodzice, by dopełnić formalności związanych z rejestracją noworodka. Przychodzący do nas rodzice, głównie świeżo upieczeni ojcowie, są przejęci nową rolą, rozemocjonowani, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ta radość często nam też się udziela – mówi Bożena Synecka z Urzędu Stanu Cywilnego w Bytomiu.

Warto wspomnieć, że od 1 marca 2015 r. na korzyść rodziców zmieniły się zasady rejestracji noworodków w związku z wejściem w życie nowych ustaw, m.in.  prawa o aktach stanu cywilnego. Wcześniej, aby zarejestrować dziecko, rodzic musiał udać się najpierw do urzędu stanu cywilnego po akt urodzenia. Następnie, aby wyrobić maluchowi numer PESEL, trzeba było razem z aktem urodzenia wybrać się do Urzędu Miejskiego i czekać na jego nadanie nawet kilka tygodni.

Teraz wraz z rejestracją noworodka w USC, dziecko otrzymuje zameldowanie. Co więcej, System Rejestrów Państwowych od razu generuje dla niego PESEL. Dzięki temu rodzice nie muszą chodzić do kolejnych urzędów, by tam załatwiać sprawę – mówi Bożena Synecka.

Miłym akcentem, który wywołuje uśmiech na twarzach rodziców, jest upominek, który otrzymują rodzice dzieci urodzonych i zameldowanych w naszym mieście. Na ten pakiet powitalny składa się maskotka bytomskiego lwa oraz śliniaczek z napisem „Witamy w Bytomiu”, do których dołączony jest list od Prezydenta Bytomia.

Klienci załatwiający u nas formalności związane z rejestracją dziecka, są mile zaskoczeni tym prezentem – mówi Bożena Synecka. Część rodziców deklaruje nawet, że potraktuje ten drobiazg jako pamiątkę, którą pokaże dziecku, gdy będzie starsze.

Bytomski zestaw powitalny można odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka 22.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.