Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nowi, mali mieszańcy Bytomia

Nowi, mali mieszańcy Bytomia Data publikacji: 20 września 2016Ponad 150 rodziców nowo narodzonych bytomian, odebrało od 1 czerwca w Urzędzie Stanu Cywilnego pakiet powitalny w postaci maskotki bytomskiego lwa oraz śliniaczek z napisem „Witamy w Bytomiu. Od początku tego roku w Bytomiu zostało zameldowanych 868 dzieci.

Urząd Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka - to tam swoje pierwsze kroki kierują rodzice, by dopełnić formalności związanych z rejestracją noworodka. Przychodzący do nas rodzice, głównie świeżo upieczeni ojcowie, są przejęci nową rolą, rozemocjonowani, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ta radość często nam też się udziela – mówi Bożena Synecka z Urzędu Stanu Cywilnego w Bytomiu.

Warto wspomnieć, że od 1 marca 2015 r. na korzyść rodziców zmieniły się zasady rejestracji noworodków w związku z wejściem w życie nowych ustaw, m.in.  prawa o aktach stanu cywilnego. Wcześniej, aby zarejestrować dziecko, rodzic musiał udać się najpierw do urzędu stanu cywilnego po akt urodzenia. Następnie, aby wyrobić maluchowi numer PESEL, trzeba było razem z aktem urodzenia wybrać się do Urzędu Miejskiego i czekać na jego nadanie nawet kilka tygodni.

Teraz wraz z rejestracją noworodka w USC, dziecko otrzymuje zameldowanie. Co więcej, System Rejestrów Państwowych od razu generuje dla niego PESEL. Dzięki temu rodzice nie muszą chodzić do kolejnych urzędów, by tam załatwiać sprawę – mówi Bożena Synecka.

Miłym akcentem, który wywołuje uśmiech na twarzach rodziców, jest upominek, który otrzymują rodzice dzieci urodzonych i zameldowanych w naszym mieście. Na ten pakiet powitalny składa się maskotka bytomskiego lwa oraz śliniaczek z napisem „Witamy w Bytomiu”, do których dołączony jest list od Prezydenta Bytomia.

Klienci załatwiający u nas formalności związane z rejestracją dziecka, są mile zaskoczeni tym prezentem – mówi Bożena Synecka. Część rodziców deklaruje nawet, że potraktuje ten drobiazg jako pamiątkę, którą pokaże dziecku, gdy będzie starsze.

Bytomski zestaw powitalny można odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka 22.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.