Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Nowe atrakcje Parku Miejskiego

Nowe atrakcje Parku Miejskiego Data publikacji: 26 maja 2017Ogród Bytomski utworzono na terenie Parku Miejskiego i zaplecza Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Ogród jest dopełnieniem istniejącego od 2015 roku Miniarboretum, a oba tereny oddzielone są od siebie jedynie wąską drogą.

Wszyscy pamiętamy, jak 5 lat temu wyglądała ta przestrzeń zanim przekazaliśmy ją Miejskiemu Zarządowi Zieleni i Gospodarki Komunalnej. W tym czasie zmieniła się ona nie do poznania. Jestem przekonany, że ogród będzie często odwiedzany przez bytomian. Natomiast Ogród Miłości łączy się z pięknymi wspomnieniami - mówił podczas otwarcia Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Od 26 maja odwiedzający ogród mogą podziwiać rośliny dobrane ze względu na kolor kwiatów: żółty i niebieski, czyli barwy Bytomia.

Rozwój roślin w największym stopniu jest uzależniony od warunków atmosferycznych i z uwagi na niskie, wiosenne temperatury na rozkwit kwiatów musimy oczekiwać do początku lata - wyjaśnia Krystyna Ostrowska, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Podkreśliła przy okazji, że dopóki nie zaczniemy doceniać zieleni, nie będziemy się dobrze czuli w swoim mieście. Podczas oficjalnego otwarcia uczestnicy przenieśli się w świat bytomskich legend, które przypomniały odziane w tradycyjne śląskie stroje kobiety. Postaci z legend takie jak np. biała dziewczynka czy utopiec rozmieszczono na całym terenie. Po wysłuchaniu legend przyszedł czas na zwiedzenie Góry Miłości - znajdującego się w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla sztucznego wzniesienia na bazie hałdy galmanowej. Powstało ono na przełomie XIX i XX wieku.

Trzeci etap przebudowy Góry Miłości zakończył przywracanie dawnego wyglądu tego miejsca. Szczególnie korzystny wpływ na wygląd Góry Miłości i uzyskanie zamierzonego efektu ma budowa altany z okrągłym siedziskiem na środku oraz zamontowanie dużej kamiennej donicy, w której posadzono sosnę – gatunek charakterystyczny dla krajobrazu górskiego. Wijące się wokół góry ścieżki, z zamontowanymi ławkami w specjalnie do tego celu przygotowanych miejscach, ułatwiają dostęp na szczyt góry. Całość uzupełniają rośliny, których gatunki tworzą kolorystykę w stylu ogrodu górskiego. W uroczystości otwarcia Ogrodu Bytomskiego i Góry Miłości wzięli udział m.in. przewodniczący rady miejskiej Mariusz Janas oraz Andrzej Pilot - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Dariusz Dziurka - zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu, przedstawiciele miejskich spółek.

Galeria zdjęć:Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.