Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nowa sieć szkół w Bytomiu

Nowa sieć szkół w Bytomiu Data publikacji: 3 lutego 2017Znana jest nowa sieć bytomskich szkół, przygotowana w związku z wprowadzaną przez rząd  reformą oświaty. Ponieważ zmiany dotyczą wygaszania gimnazjów i przywrócenia 8-letniego nauczania w podstawówkach, cześć funkcjonujących obecnie placówek zostanie przekształcona.
 
Po trwających kilka miesięcy spotkaniach konsultacyjnych, w których brali udział dyrektorzy szkół, wybraliśmy najbardziej zoptymalizowany wariant przeprowadzenia tej reformy  uwzględniając zarówno stan zatrudnienia nauczycieli, jak i dobro ucznia. Naszym priorytetem jest bowiem  zapewnić  im jak najlepsze warunki do nauki – mówi Aneta Latacz, wiceprezydent Bytomia.
 
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przedstawiono ostateczne uzgodnienia w tej sprawie, a rajcowie przegłosowali projekty uchwał dotyczące dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego.

Opracowany projekt złożyliśmy już do nauczycielskich organizacji związkowych oraz Kuratorium Oświaty, które ma 21 dni na sporządzenie opinii m.in. w zakresie zgodności z prawem proponowanych w uchwale rozwiązań. Ostateczny termin zatwierdzenia nowej sieci szkół minie 31 marca
– mówi Aldona Kopczyńska, Naczelnik Wydziału Edukacji UM.
 
Od 1 września 2017 r. powstaną w Bytomiu trzy nowe szkoły podstawowe powstałe po przekształceniu gimnazjów. I tak w Łagiewnikach funkcjonować będzie SP nr 27 (po przekształceniu Gimnazjum nr 9), w Stolarzowicach – SP nr 47 (po przekształceniu Gimnazjum nr 15), a w Śródmieściu, przy ul. Tarnogórskiej 2 - Szkoła  Podstawowa Mistrzostwa Sportowego (po przekształceniu Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi).
 
Warto dodać, że nabór do pierwszych klas, będzie tam prowadzony dopiero za dwa lata. W tym czasie szkoły, w których dotychczas uczyli się starsi uczniowie, zostaną dostosowane do potrzeb tych młodszych.
 
Zmiany czekają też cztery samodzielne gimnazja, które zostaną włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Z takiego  rozwiązania skorzystano w przypadku: Gimnazjum nr 2, które  zostanie włączone do SP nr 3 im. przy ul. Strażackiej 2, Gimnazjum nr 7 w Szombierkach, które  postanowiono włączyć do SP nr 45 przy ul. Zakątek 20. Dwa kolejne: Gimnazjum nr 8 w Karbiu włączone będzie do SP nr 21, a Gimnazjum nr 11 przy ul. Tysiąclecia 7 – do SP nr 37 przy ul. Gabriela Narutowicza 9.
 
Wraz z nowym rokiem szkolnym, w ośmioletnie szkoły podstawowe zamienią się: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 oraz Zespół Szkół  nr 1. Zespoły szkół, w skład których wchodzą jedynie dotychczasowe gimnazja i licea ogólnokształcące, staną się od 1 września 2019 r. czteroletnimi „ogólniakami”. Zmiany te dotyczyć będą: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Żeromskiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Józefa Nickla 19, Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego z przy ul. Powstańców Śląskich 2.
 
Do wygaszenia  przeznaczono Gimnazjum nr 6 przy ul. A.F. Modrzewskiego 5 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.  Dotychczasowe Gimnazjum nr 2 dla Dorosłych, funkcjonujące w Centrum Kształcenia Ustawicznego, zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr Podstawową nr 1 dla Dorosłych, której kształcenie obejmuje klasę VII i VIII.

Duże zmiany czekają również szkolnictwo zawodowe, bo efektem reformy będzie wprowadzenie szkoły branżowej. Branżowymi szkołami I stopnia staną się dotychczasowe zasadnicze szkoły zawodowe.

Jak zaznaczają władze miasta, koszty osobowe na obecną chwilę  trudno oszacować. Potrzeby kadrowe będą ustalane na przełomie marca i kwietnia w trakcie  planowania organizacji siatki godzin nauczania  na kolejny rok szkolny, po rekrutacji – mówi Aldona Kopczyńska.


Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.